Vücut Bakımı

Kalça Sıkılaştırma Hareketleri

Günlük olarak yapacağınız 15 dakikalık egzersiz hareketleri ile kısa sürede kalçanızın sıkılaştığını fark edebilirsiniz. Etkili bir sonuç almak için sadece sizlere önerilen egzersiz hareketlerini günlük ve düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Kalça sıkılaştırma hareketlerini yapmadan önce vücudunuzu esnetmeli ve kendinize spor yapacak rahat ve geniş bir alan ayarlamalısınız. Evde yapabileceğiniz kalça sıkılaştırma hareketleri için bazı öneriler:

-Minder üzerine yan şekilde yatarak bacaklarınız üst üste gelecek şekilde uzanmalısınız. Düz bir pozisyonda yatarak ilk olarak üstteki bacağınızı tamamen açacak pozisyonda yukarı kaldırıp indirmelisiniz. Bu hareketi tek bacağınız için ilk adımda 10 kez yapmanız yeterli olacaktır. Daha sonra diğer tarafa dönerek aynı bacak kaldırma hareketini diğer bacağınıza da 10 kez uygulamalısınız.

-Yine minderin üzerinde yüz üstü olarak yatma pozisyonuna geçerek tamamen gergin bir şekilde uzanmalısınız. Bacaklarınızı sırası ile karın bölgenize doğru yavaşça çekip bırakmalısınız. Bu hareketi her bir bacak için 15 kez yapmanız yeterli olacaktır. Sayıyı doldurduktan sonra aynı çekip bırakma işlemini diğer bacağınıza da yaparak hareketi tamamlayabilirsiniz.

-Kalça sıkılaştırma için en etkili olan hareketlerden birisi de çömelme hareketidir. Bu hareketi yapmak için ayakta iken yere çömelme pozisyonunda yavaşça oturmanız gerekiyor. Daha sonra yarım olarak kalkarak 15 kez hareketi tekrarlamanız yeterli olacaktır.

-Evinizde step tahtası var ise şimdi anlatacağımız hareketi daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Step tahtanız yok ise sert bir yükseklik yaparak da hareketi tamamlayabilirsiniz. Yükseklik üzerine tempolu adımlar ile inip çıkma egzersizi kalçanızdaki kasların hızlı bir şekilde hareket etmesi için en verimli olan yöntemdir.
-Yine ayakta durarak bacaklarınızı da birbiri ile bitişik konuma getirmelisiniz. Daha sonra elinizi belinizde sabitleyerek dengenizi koruyarak ilk olarak sağ bacağınızı yana doğru açabildiğiniz kadar açmalısınız. Bu harekette dikkat etmeniz gereken nokta hareket etmeyen bacağınızın oynatılmaması yani yerinden kıpırdatılmadan diğer bacağın hareket etmesidir. Bu hareketi yaparken kalçanızdaki yanma hissini hissedeceksiniz. Bu da hareketi doğru yaptığınızın bir göstergesidir.

-Kalça sıkılaştırma için en etkili olan spor çeşitlerinden birisi de pilatestir. Pilates hareketlerini evde yaparak kalçanızın şekil almasını kolaylaştırabilirsiniz.

  Vücut Çatlakları için Maskeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu