Vücut Bakımı

Selülit Tedavisi İçin Öneriler

Kilo ve doğumdan sonra cildinizde meydana gelen kırışıklardan kurtulmak için bir kaç önerimiz var.

Cilt altında meydana gelen düzensiz ve aşırı yağ birikimi selülitleri meydana getirir. Kol, bacak ve kalça bölgesinde görülen selülitler, portakal kabuğu halini alarak kötü bir görünüm ortaya koyarlar. Selülit oluşumu zayıf kişilerde de görülebilir. Genetik faktörler, hormonlar ve yaşam tarzı, selülit oluşumu ile doğrudan bağlantılıdır.

Selülit bulunan bölgede kan dolaşımı yavaşlamaktadır. Buna bağlı olarak damarlardan doku sıvısı sızar ve bu sıvı bağ dokusu ile sarılır. Zamanla bağ dokularının etrafında yağ dokusu oluşur ve selülitleri meydana getirir. Selülitler dışarıdan bakınca görünmeyebilir yada oldukça belirgin bir hale gelip bazen ağrı da yapabilir.

Selülit Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Selülitlerinizden kurtulmak için banyo sırasında sorunlu bölgelere masaj yapabilirsiniz. Banyodan ayrılmadan önce mutlaka sıcak ve soğuk su şoku uygulayın. Bu şekilde selülitlerinizin bulunduğu bölgedeki kan akışını hızlandırabilirsiniz.  Günde yarım saatinizi yürüyüş yapmak için ayırmak selülitlerinize iyi gelecektir. Sadece yürüyüş yaparak  selülitlerinizden kurtulmanız mümkün.

Günde en az 2 litre su tüketimi insan vücudu için gereklidir. Vücudun yapı taşı olan suyu çay, kola, meyve suyu gibi içeceklerle telafi edemezsiniz. Asitli içecekler, selülitlerin daha da artmasına yol açacaktır. Asitli içecekler yerine meyve yemek vücut sağlığı açısından daha yararlıdır. Banyo esnasında selülitli bölgeye çok sert olmamak üzere kese yapmalısınız. Bu şekilde selülitli bölgeyi uyararak selülitlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Kahve ve limon maskesinden faydalanarak selülitlerinizi tedavi edebilirsiniz. Selülitli bölgelere kahve telvesi ve limonu karıştırarak sürerseniz oldukça etkili bir bakım uygulamış olursunuz. Sürdüğünüz karışımı aşağı yukarı masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmek, selülitlerin kısa zamanda geçmesini sağlayacaktır. Tuz, şeker ve yağdan uzak durun.

Selülit Gideren Kahve Maskesi

  • Türk kahvesi (1 tatlı kaşığı)
  • Elma sirkesi (1 çay bardağı)
  • Defne yağı (1 yemek kaşığı)
  • Limon yağı (1 yemek kaşığı)
  • Biberiye yağı (1 yemek kaşığı)
Listede bulunan malzemeleri belirtilen ölçülerde bir araya getirip karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı duş öncesinde masaj yaparak selülitli bölgeye sürün. Akışkan bir kıvamda olacağı için dikkatli olmalısınız. 20 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra kabak lifi ile kese yaparak temizlenebilirsiniz. Haftada 2 kere tekrarlayarak kullanabilirsiniz.

  Bacak Sıkılaştırıcı Yağlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu