Epilasyon

Ağda Sonrası Bakım Nasıl Yapılır

İstenmeyen tüylerden kurtulduğunuzda cilt bakımınızı yaparak pürüzsüz narin cilde sahip olabilirsiniz. Cildinizin tahriş olmaması için işte dikkat etmeniz gerekenler..

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için en etkili yöntemlerden birisi de ağdadır. Ancak hassas ciltlerin ağda sonrasında tahriş olmaması için bakım yapılmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle sivilce, kızarıklık ve tahriş gibi problemler ağda sonrasında meydana gelen şikâyetlerdendir. Ancak cilde bakım yaparak bu şikâyetlerin ortadan kalkması sağlanabilir. Peki, ağda sonrası bakım nasıl yapılır?

Epilasyon ve ağda sonrası bakım cildin sağlığını korumak için gereklidir. Ciltte batık, kızarıklık ve sivilce oluşmaması için her ağda sonrasında bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca vücudunuzda ağda yaptığınız bölgeye göre oluşabilecek tahriş oranı da değişebilmektedir.

Örneğin yüz bölgesi daha hassas olduğu için bacaklara göre daha fazla tahriş olabilir. Eğer ağdadan sonra bakım yapmayı ihmal ederseniz cildinizde lekelerin oluşmasına neden olabilirsiniz.

Sıcak Sudan ve Güneşten Uzak Durun

Ağdadan hemen sonra sıcak su ile duş almak cildinizin daha fazla tahriş olmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra güneş de yine ağdadan sonra cildinize zarar verebilecek etkenlerden biridir.

Hem sıcak su hem de güneş, ağda sonrasında ciltte ciddi lekelenmeleri oluşturabilir. Cildinizin aşırı tahriş olmasının önüne geçmek için ağdadan sonraki ilk 24 saat sıcak su ve güneşten uzak durmalısınız.

Soğuk Pres Uygulayın

Epilasyon ve ağda sonrası bakım için cildinizi rahatlatacak en etkili uygulamalardan birisi de soğuk prestir. Bu sayede sivilcelerin yayılmasını ve oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Cildiniz ağdadan sonra kızarabilir ve kaşınabilir. Ancak buzla uygulayacağınız soğuk pres sayesinde cildinizi rahatlatarak tahriş olmasının önüne geçebilirsiniz.

Cildinizi Nemlendirin

Epilasyon ve ağda sonrasında cildiniz ciddi oranda kuruyabilir. Cildinize bakım yapmak için nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Cildinizin bakımını yaparken besleyici nemlendirici kremleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Aynı zamanda cilt tipinize en uygun ürünleri tercih etmeniz de gerekmektedir. Eğer kuru bir cilde sahip iseniz ağda sonrasında mutlaka yoğun nemlendirici kremleri tercih etmelisiniz.

Peeling Ve Maske Yapın

Vücut maskeleri ve peelingler ağdadan sonra cildinizin bakımını yapacak en etkili ürünlerdendir. Özellikle cildin rahatlamasını sağlarken batık oluşumunun da önüne geçecektir.

Peeling yaparken cildinize zarar vermeyen ve cildinizi tahriş etmeyen vücut keselerini tercih edebilirsiniz.

Ağda Sonra Kızarıklık Oluşmaması İçin Neler Yapılmalı?

Ağda sonrası bakım yapmak ciltte meydana gelecek olan kızarıklığın giderilmesini de büyük oranda giderecektir. Özellikle kuru ciltlerde ağda sonrasında birkaç gün süren kızarıklıklar meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için ise şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Bitkisel yağlar ağda sonrası kızarıklık oluşmasının önüne geçmede oldukça etkilidir. Badem yağı veya aloe vera gibi yağlar cildi yoğun olarak nemlendirerek bakımını yapar.
  • Ciltte kızarıklık oluşmaması için ağdadan sonra hemen bebek pudrası da kullanabilirsiniz. Bebek pudrası hem cildin daha yumuşak olmasını sağlar hem de cildin kızarmasını engeller.
  • Evde hazırlayacağınız doğal maskeler ve soğuk uygulamalar ile cildinizin hemen rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Sadece buz ile soğuk bakım yapabilirsiniz. Salatalık rendesi ile hazırlayacağınız doğal maske sayesinde de cildinizi rahatlatabilir ve doğal yöntemler ile nemlendirebilirsiniz.
  • Ağdadan sonra kullanacağınız ürünlerin antiseptik olmasına dikkat etmelisiniz. Cildinize süreceğiniz kozmetik kremlerin ve diğer ürünlerin cilt tipiniz ile uyumlu olmasına da ayrıca özen göstermelisiniz.
  • Kızarıklık ile birlikte kaşıntının oluşmasının en büyük nedenlerinden birisi de terlemedir. Ağdadan sonra dar ve terleten kıyafetleri tercih etmemelisiniz. Cildinizin nefes almasını sağlayan kıyafetleri tercih ederek ağdadan sonra kızarıklık oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

  Genital Bölgeye Ağda Nasıl Yapılır

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu