Saç Bakımı

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Ciddi boyutlarda olduğunda doktor tedavisi ile giderilmesi gereken saç dökülmesinin farklı sebepleri olabilmektedir. Hem erkeklerde hem de bayanlarda saç dökülmesi görülebilmektedir. Herkesin farklı saç derisinin olması da saç dökülmesinde çeşitli sebepleri ortaya çıkartmaktadır.

  • Kadınlarda meydana gelen saç dökülmesi oldukça ciddi boyutlarda olduğunda kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkilemektedir. Özellikle kadınlarda sigara kullanımı saçın yapısını oldukça olumsuz etkilemekte ve hem dıştan hem de içten sizlere zarar vererek saç dökülmesini hızlandıran bir neden olarak gösterilebilir. Beslenme de saçı oldukça yakından etkileyen bir diğer etkendir. Düzenli beslenme kadar sağlıklı beslenme de saç derinizin sağlıklı olmasını ve bununla birlikte de saçınızın dökülmemesine yardımcı olmaktadır. Saçın yapısına da uygun olan besinleri tüketmeniz de hem saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını hem de dökülmemesini sağlayacaktır.
  • Hormonlarınızın gereken oranlarda olmaması da saçı doğrudan etkileyen bir diğer unsurdur. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kişilerde en sık görülen sorunlardan birisi de saç dökülmesidir
  • Stres sadece saçı değil aynı zamanda vücudunuzu da olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Bunun için de olumlu düşünmek ve spor yapmak da hem vücudunuzun sağlığını korumak adına hem de saçlarınızın sağlıklı olması adına oldukça önemlidir.
  • Saç ürünlerini tercih ederken kesinlikle saç konusunda kendisini kanıtlamış markaları tercih etmelisiniz. Maalesef ülkemizde de oldukça farklı markalar adı altında yüzlerce saç bakım ürünleri bulunmaktadır. Bir çoğunda kimyasal maddeler yoğun oranda bulunmaktadır. Bunlar da sadece saçınızın yapısını değil aynı zamanda saç derinizin bile büyük oranlarda zarar görmesine sebep olabilir. Bunun için de saç boyasından tutun da saç şekillendirici tüm ürünleri tercih ederek kaliteli ve bildiğiniz markaların ürünlerini tercih etmelisiniz.
  • Aynı durum şampuan seçiminde de oldukça önemlidir. Her temizlik ürünü saçınızda aynı etki yapamayabilir. Doğal olduğu için tercih ettiğiniz kalitesiz ürünler saç derinize zarar vererek saçınızın dökülmesine de sebep olabilir.
  • Sık aralıklarla yapılan diyetlerde saçı besleyen maddelerin yeterli oranlarda vücuda alınamaması ile saç köklerinde zayıflamalar meydana getirerek saç dökülmesine neden olabilir.
  Koyu Saç Sarıya Boyatılırsa Zarar Görür Mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu