Saç Bakımı

Koyu Saç Sarıya Boyatılırsa Zarar Görür Mü?

Beyaz veya kumral teni olan kişilere sarı saç çok yakışır. Ten renginiz açık saçlarınız da koyu ise, saçlarınızı sarıya çevirmek için birkaç kimyasal işlemden geçirmek gerekir. Eğer saçınızda boya varsa, renk açma işlemi daha fazla olacağından saçlarda fazla yıpranmalar olabilir. Siyah bir saç kesinlikle tek seferde açılmaz ancak birkaç seferde açılabilir. Bu aşamalarda da saçınız çok yıpranır. Siyah saç ilk açma işleminde 7–8 ton açılabilmektedir ki bu da kumral tonlarında bir renk olmaktadır. Siyah saçta ilk açma işleminden sonra en az 15 gün sonra boyama işlemi yapılması gerekir. Siyah saçtan hemen sarı saça dönülmek isteniyorsa, yıpranmalar göze alınmalıdır. Ancak tüm açıcılar boya ile kimyasal ile olmayabilir. Doğal yollardan da saç rengi açılabilir.

Limon İle Saç Açma
Limon içerdiği asit sebebiyle saçlarda açılmalar sağlar. Ancak rengini bir iki ton açabilir. Özellikle koyu saç rengi olanlar tarafından kullanılır. Saçınızın uzunluğuna göre 1 veya 2 litre suya yine saçınızın uzunluğuna göre 2 veya 3 limon sıkınız. Duşta saçınızı durularken yavaşça ve masaj yaparak dökünüz. Durulama işleminden sonra tek yapmanız gereken 1 2 saat güneşte durmak olacaktır. Güneşte fazla bekletirseniz saçınızı yıpratabilirsiniz. Limon ile açma işlemini ayda 1 kereden fazla uygulanmamalıdır.

Karbonat İle Saç Rengini Açma

Karbonat kullanarak saç rengini açma işlemi limon ile saçı açma işlemiyle benzerdir. Duştan sonra saçınıza bir kaşık karbonatı serpin ve iyice yedirin. Daha etkili bir sonuç almak için bir müddet güneşte kalabilirsiniz

Papatya İle Saç Açma

İlk olarak aktardan aldığımız kuru papatyaları 2 bardak suya 1 avuç koyarak rengi sararıncaya kadar kaynatılmalıdır. Fazla kaynatıp turunculaşmasına izin vermeyin. Soğuduktan sonra süzebilirsiniz. Eğer boş bir sprey şişeniz varsa şişeye koyarak saçlarınıza sıkarak uygulayabilirsiniz. Bir saat güneşte kaldıktan sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken bir konu da bu yöntemler ne kadar doğal olursa olsun aşırı kullanımda saçlarınızı yıpratabilir.

  Kepek Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu