Cilt Bakımı

Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Hemen herkesin ortak derdinden birisi de siyah noktalardır. Siyah noktalar özellikle gözeneklerin genişlemesi ile birlikte meydana gelmektedir. Genişleyen gözeneklere tozun, kirin ve ciltteki yağın da birikmesi ile siyah noktalar meydana gelmektedir. Siyah noktaların temizlenmesi için cilt tipinize uygun çözümleri tercih etmeniz daha etkili sonuç almanız için yararlı olacaktır. Bununla birlikte piyasada bulunan kozmetik ürünler arasında siyah nokta temizleme için hazır maskeler, kürler ve temizleyiciler bulunmaktadır. Bunları da düzenli olarak kullanmanız sağlıklı bir şekilde etki almanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kozmetik ürünleri kullanmak istemiyorsanız evinizde hazırlayacağınız bakım kürleri ve maskeler ile de siyah noktalardan kısa sürede kurtulmanız mümkündür.

Siyah Noktalara Ne İyi Gelir

Siyah noktalar istemsizce yüzde oluşan lekelerdir. Cildimizin hava almasını sağlayan delikler teri dışarı atar. Gözenekler pislik ve yağlanmadan dolayı tıkanarak siyah noktaların ortaya çıkmasına yol açar. Yüz bölgesindeki lekeler sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Siyah lekelerden kurtulduysanız ve lekelerden doğal yöntemlerle kurtulmak istiyorsanız bazı konulara dikkat edersiniz.

  • Gün içinde el ve yüz temizliğine dikkat edin.
  • Kullandığınız makyaj malzemelerini tekrardan gözden geçirin.
  • Dışarıdan geldiğinizde ve makyaja ihtiyaç duymadığınız zaman temizliğini yapın. Yüz temizliğine ne kadar dikkat ederseniz siyah noktaların tekrar oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • Yüzünüzü soğuk suyla yıkamanız yüzdeki lekelerin pislik ve yağ ile kapanmasını önleyebilirsin.
  • Yastık kılıfını uzun bir süre kullanmak yastıktaki ter lekelerinin yüzdeki gözenekleri tıkamasına yol açar.
  • Buhar tutmak veya buhar masajı yaptırmak gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildinizin hava almasını sağlar.
  • Güneş kremi güneş ışınlarını engellediğinden siyah noktaların oluşmasını da önler. Soğuk havalarda dahi güneş ışınları cildimize ulaşır. Dışarıya çıkmadan 30 dakika önce kullanılan güneş kremi cildimizi güneş ışınlarından korumuş olacak.
  • E vitamini vücudumuzda siyah noktaların oluşmasını engelleyici vitamindir. E vitamini içeren kremler veya meyveler tüketilmelidir.
  • C vitamini ciltte melanin üretimini azaltır. C vitamini açısından zengin olan portakal, mandalina, limon, çilek tüketilmelidir.
  Limon Maskesi Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Siyah Noktalar İçin Evde Hazırlayabileceğiniz Doğal Maske ve Kür Tarifleri

Bal Maskesi

Siyah noktaların azaltılmasında ve cildinizin de pürüzsüz bir görünüm kazanmasında oldukça etkili olan bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler:
– 1 çay kaşığı bal
– 1 çay kaşığı tatlı badem yağı
– 3 çay kaşığı kil

Maske için kili aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içinde birleştirerek karıştırabilirsiniz. Kilin tamamen diğer malzemeler ile birleşmesi sonucunda ortaya maske kıvamında bir karışım çıkacaktır. Maskeyi bütün cildinize sürerek en fazla yarım saat bekletebilirsiniz. Süre dolduktan sonra ılık su yardımı ile yıkayarak maskeyi temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi haftada en az 3 kez yapabilirsiniz. Bal maskesini uygularken cildinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Evde herkesin kolaylıkla yapabileceği siyah noktalara iyi gelen doğal maskedir.

– 1 adet yumurta
– Kağıt havlu

Orta boylarda bir kabın içerisinde yumurtanın akını ekleyin. Çatal yardımıyla yumurta akını karıştırın. Saç boyamada kullanılan fırça veya benzeri fırçadan yararlanarak yüzünüze uygulayın. Gözlerinize gelmemesine özen gösterin. Kağıt havluyu yüzünüze uygulayın kurumasını bekleyin. Maske yüzünüzde kuruduktan sonra kağıt havlunun üzerine birkaç daha yumurta akı sürüp tamamen kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzden çıkartın. Siyah noktalardan kurtulmuş olacaksınız.

Yulaf Unu Maskesi

Cilt için oldukça sağlıklı olan ve kesinlikle taze olarak hazırlandığında etkisini kısa sürede gösteren yulaf unu maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler:
– 1 su bardağı su
– 2 tatlı kaşığı yulaf unu
– 2 çay kaşığı badem unu

Başta da belirttiğimiz üzere maskenin taze olarak kullanımdan önce hazırlanması gerekmektedir. Bu maskeyi hazırlamak için ilk olarak bir kabın içine su ve yulaf ununu dökerek pişene kadar karıştırmanız gerekmektedir. Yulaf unu kaynadığında hamur gibi koyu bir kıvama gelecektir. Bu işlemden sonra karışımın içine badem ununu da ekleyerek karıştırmaya devam etmelisiniz. Daha sonra maskenin ılımasını bekleyene kadar karıştırarak yüzünüze sürebilir ve sadece 10 dakika bekletebilirsiniz. Bu kürün etkili olması için 1 hafta boyunca her gün akşamları temiz cildinize bu maskeyi uyguladığınızda bir haftanın sonunda siyah noktalarınızda büyük oranda azalma olduğunu görebilirsiniz.

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktalar estetik olarak görünümümüzü olumsuz etkiler. Vücuttaki birtakım değişiklikler yüz bölgesinde siyah noktalara yol açabilir. Günlük yüz bakımı ve sağlıklı beslenmek siyah noktaların oluşmasını engeller. Yediğimiz yiyeceklerden içtiğimiz içeceklere kadar içerisinde bulunan çeşitli maddelere vücudumuz tepki verir. Yağlı yiyecekler vücudumuzdaki yağ oranını arttırır, cilt yağlanması da bunlardan biridir. Yüz bölgesinde yağlanmaya yol açan yiyecekler ve hormonsal bozukluklar cildimizdeki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

Pigmentasyon artışı: Vücudumuzdaki pigmentlerdeki artış derimizde ve dokumuzda siyah noktalara yol açabilir. Cildin belirli bir bölgesi darbe aldığında morarma ve siyahlaşma görülür.

Güneş ışığına maruz kalmak: Aşırı güneşin zararlı olduğunu uzman hekimler bildiriyor. Cilt normalin üzerinde ultraviyole ışınlara maruz kaldığında melanin üretilir. Derimiz aşırı ışığa maruz kaldığında renk değişimi görülebilir.

Deriz bozuklukları: Yaş ilerlemesi ile deride çeşitli bozukluklar görülebilir. Kendisini yenilemekte zorlanan deri de siyah noktalar ve kırışıklar daha sık görülür.

Karaciğer hasarı: Karaciğerin sağlıklı çalışmaması beraberinde cilt sorunları getirir. Vücudumuzdaki kanın temizlenerek tekrar vücuda dağıldığı yer karaciğerimizdir.

Sivilce izleri: Vücudumuzdaki sivilce izleri bir müddet sonra siyah noktalara dönüşebilir.

  Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu