Cilt BakımıSağlık

Yanık İzi Nasıl Geçer

Cildinizde oluşan yanık izlerinden 5 faydalı karışım ile kurtulun.

Kaynar su, güneş, ağda vb. vücutta farklı sebeplerle meydana gelen yanıklar estetik ve fonksiyonel olarak farklı sorunlara sebep olabilmektedirler. Yanığın etkenine, şiddetine ve vücudun yanan bölgesine göre tedavinin farklı olması gerekmektedir. Genellikle 1. Ve 2. Derece yanıklar daha yüzeysel yanıklar olduğundan, 1-2 hafta boyunca yapılacak pansumanlarla kendiliğinden iyileşir ve dikkat çekici bir iz bırakmaz.

Yanık izinin tıbbi tedavisi mümkün olduğu gibi, evde yapılabilecek, doğal yöntemlerin kullanıldığı tedavi şekilleri de mevcuttur. Şimdi bitki ve bakım uzmanlarının bu konuda aktardığı detaylara geçelim:

Yanık İzi İçin Evde Hazırlanabilecek Doğal Tarifler

  1. Limon-Havuç-Aloe Vera-Zeytinyağı

1 yemek kaşığı havuç suyu, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yaprak aloe vera sıvısı, 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Her gün sabah akşam bu karışımla yanık bölgeyi ovun, bir süre sonra yanık izi hafifleyecektir.

  1. Patates:

Yanık izlerinin geçmesi için en etkili ve doğal yöntemlerden biri patatestir. Patatesin içindeki katekolaz enzimi yanık izi geçirici etkiye sahiptir. Patatesin (rende veya meyve sıkacağı yardımıyla) suyunu çıkarın bu sıvıyı yanık yerine sürün ve 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. (suyunu çıkarmazsanız blender ile posasını da çıkarıp yanık üzerinde bekletebilirsiniz.)

  1. Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan E vitamini, yanık izlerinin iyileşme sürecini hızlandırır, yeni izlerin oluşmasını engeller. Ayrıca içerisindeki laurik, kaprilik ve kaprik asitler ile kolajen üretimini ve hasarlı cildin iyileşmesini sağlar.

  1. Soğan:

Soğan suyu içerisinde bulunan kükürt sayesinde yanık izlerini geçirebilecek en iyi doğal çözümlerden biridir. Soğanın (veya meyve sıkacağı yardımıyla) suyunu çıkarın, eşit miktarda elma sirkesi ile karıştırın. Bu karışıma pamuğu batırarak yanık yerine sürün ve 20 dakika beklettikten sonra yıkayın. Birkaç hafta boyunca sabah akşam tekrarlayın.

  1. Aloe Vera Jel:

İçeriğindeki muksilin polisakaritlerin maddesi ile yanık izinin geçmesine yardımcı olur. Ölü derileri yok eder, cilt lekelerini giderir, cildi pürüzsüzleştirir ve cildin orijinal rengine dönmesini sağlar. Yapraklardan alınan Aloe Vera jeli ile yanık bölge 3-4 dakika masaj yapılarak ovulur, 15-20 dakika bekledikten sonra yıkanır. Birkaç hafta boyunca sabah akşam tekrarlayın.

  Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu