Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler İçin Doğal Maskeler

Ciltler de görülen genel sorunlardan birisi olan çitlerde yağlanma genellikle ergenlik dönemlerinde oluşmakta olup, bunun nedeni ise hormonlar ile ilgilidir. Ciltte yağın olması aslında birçok akneyi ve cilt sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Yağlı olan ciltlerde normalden daha fazla siyah nokta ve sivilce görülmektedir. Bu durum ise tabi ki insanlar tarafından rahatsız edici şekildedir. Yağlı ciltler de genellikle saçlar da çabuk yağlanma yapar. Cildinizin normalden fazla yağlı olduğunu bu şekilde de anlamanız mümkündür. Cildinizin kendi kendine nemlenmesi cildinizin yağlanma olasılığını arttırmaktadır. Beslenmeye dayalı olarak da cildin yağlanması söz konusu olabilir. Yağlı cilde sahip olan kişiler bunu engellemek için öncelikle neden kaynaklandığını öğrenmeli ve ona göre önlem alırken maskeleri uygulamalıdır.

Cilt Neden Yağlanır?

Cildin yağlanma nedeni başta da söylediğimiz üzere genellikle hormonel sorunlardan kaynaklansa da bazı zamanlarda beslenme, yaş, kalıtım ve çevresel faktörler bu duruma destek vermektedir. Cildi kolay yağlanan bir kişi yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Aynı zaman da çevresel faktörlerin getirdiği kirlilik nedeni ile cildinizi sık sık temizlemelidir. Çeşitli peylinler yaparak cildin gözeneklerini açmalıdır. Cildi soğuk su yada sıcak su yerine ılık su ile yıkamalıdır. Bu yağlanmanın önüne geçebilir. Alkol içeren ürünleri kullanmamalı ve aldığınız cilt ürünlerinde bunun olmamasına özen göstermelidir. Yağlı ciltler için özel olarak üretilmiş olan yazsız nemlendiriciler ile cildi beslemelidir.

  Cilt Bakımı İçin Lavanta Kürü Nasıl Yapılır?

Yağlı Ciltler İçin Maske

Salatalık Maskesi

  • 1 çorba kaşığı salatalık suyu
  • 1 adet yumurta akı
  • 1-2 damla limon suyu
  • Yarım çay kaşığı kil

Yukarıda ki malzemeleri bir kaba alarak karıştırınız. Bu karışımı göz çevreniz haricinde yüzünüze masaj yapar şekilde sürünüz. Daha sonra 10-20 dakika gibi bir süre bekleterek ılık su ile yıkayınız.

Kayısı Maskesi

  • 1 adet kayısı
  • 1 çorba kaşığı ile yoğurt
  • Yarım çay kaşığı kil

Kayısıyı çekirdeğinden arındırarak püre haline getiriniz. Daha sonra içerisine yoğurt ve kili ekleyerek karıştırınız. Bu karışımı göz çevreniz hariç olmak üzere yüzünüze sürerek 20 dakika bekletiniz. Daha sonra ılık u ile durulayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu