Cilt BakımıSağlık

Uçuk Nasıl Geçer

Hemen herkesin dönem dönem yaşadığı bir sorun olan uçuk oldukça rahatsız edici bir görünüm olan ve bazen de can yakıcı bir sızısı olan bir durumdur. Uçuğun sivilce gibi değil de aniden ortay çıkması oldukça rahatsız edici bir durum olabiliyor. Özellikle de dudak kenarında meydana gelen uçuklar bazen küçük olurken bazen de oldukça büyük ebatlarda olabiliyor. Sadece dudakların kenarlarında değil bazı durumlarda da burnun kenarlarında da uçuk çıkması görülmektedir. Uçuk aslında dudakların çevresinde meydana gelen bir çeşit yaradır. Bunun için de yarayı meydana getiren bakterilerin dağıtılmaması için oldukça dikkatli olmak gerekir. Ayrıca dudak çevresinde iz kalmaması için de uçukların kaldırılarak kanatılmaması veya kabuklarını soyulmaması gerekmektedir.

Uçuğun meydana gelmesindeki en önemli etkenlerden birisi de bakteri barındıran tükürükler veya dudağa sürülen yine mikroplu eşyalardır. Uçuğun bir an önce geçmesi için ve uçuğun dağılmasının engellenmesi için bazı doğal bitkilerden faydalanabilirsiniz. Uçuk için kullanılan bitkiler arasında en etkili olan bitki meyan köküdür. Meyan kökü hepatit c hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. İçeriğindeki etkili maddeler ile uçuğun kısa sürede iyileşmesini sağlarken aynı zamanda da uçuğun dağılması önlenmektedir.

Nane yağı: Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz nane yağını bir pamuk yardımı ile uçuğun üzerine sürerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca uçuğun daha tam yara haline gelmeden oluşum aşamasında nane yağını sürmeniz uçuğun çıkmadan kurumasını ve iyileşmesini sağlayacaktır.

  Cilt Güzelliği İçin Yapılması Gerekenler

Mısır unu merhemi: Uçuğun sadece ağrısı değil aynı zamanda kaşıntısı da oldukça rahatsız edici bir durum meydana getirebilir. Bunun için de mısır unu merhemini kullanarak kaşıntıdan kurtulurken aynı zamanda da uçuğun daha çabuk bir şekilde iz bırakmadan iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Mısır unu merhemini evde oldukça kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Mısır ununu az bir su ile karıştırarak merhem kıvamına getirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz merhemi yatarken uçuğun üzerine sürerek bir gece durmasını beklemelisiniz. Daha sonra ılık bir su ile merhemi yıkadığınızda iyileştiğini görebilirsiniz.

Buz yöntemi: Buz kullanımı da uçuk için en pratik yöntemlerden birisidir. Hem şişmesini engelleyecek hem de kaşınmasını önleyecek olan buzu birkaç dakika uçuğun üzerinde bekletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu