Cilt Bakımı

Tüy Dökücü Krem Zararlı mı?

Özellikle kadınlar gerek genital bölgelerinde gerek koltuk altlarında gerekse bacaklarında oluşan kıllardan şikayet etmektedir. Özellikle ağda gibi yöntemler ile bu kıllardan kurtulmak isterken canları oldukça yanmaktadır. Bundan dolayı da temizlenmek amacı ile genellikle can yakmayan yöntemler keşfetmektedir. Can yakmayan yöntemlerden ilki jilet olurken diğeri ise tüy dökücü kremlerdir. Jilet tehlikeli bir yöntem olabileceği gibi temizlenen bölgelerde kesikler oluşturmaktadır. Bunun için de pek çok kadın bunu da tercih etmemektedir. Bundan dolayı da genellikle tüy dökücü kremler, spreyler gibi seçenekler kalmaktadır. Tüy dökücü kremler özellikle son zamanlarda artış göstermekte olup, kadınların geneli talep etmektedir. Özellikle genital bölgeler için kolay kullanılmaktadır. Fakat son zamanlarda çıkan haberlere göre tüy dökücü krem zararlı gibi duyumlar yayılmaktadır. Peki, gerçekten zararlı mı ve zararları neler inceleyelim.

Tüy Dökücü Kremin Zararları

Tüy dökücü kremlerin içerisinde bulunmakta olan kimyalsal maddeler nedeni ile sürüldüğü yerde birkaç dakika bekletilmesi sonucunda tüyleri döker. Tabi ki kökten değil koparak dökülmesini sağlamaktadır. Kolay ve acısız olan bu yöntemde aynı zaman da jilete göre daha uzun süre kalıcılığı olurken aynı zaman da daha yumuşak şekilde kıllar çıkmaktadır. Tüy dökücü kremlerin zararları konusunda ise çıkan bu iddialar asılsız olup, kanıtlanmış ve kesinleşmiş zararı bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda bünyelerde tepki oluşturabilir. Bu tepkiler ise;
• Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar göstermektedir.
• Genital bölgelerde yanma söz konusu olabilir.
• Kızarıklık gibi durumlar meydana gelebilir.
• Hamile bayanların kullanımında tavsiye edilmez.

  Bebek Pudrası ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılmalıdır?

Tüy dökücü kremler bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterdiği için ilk kez kullanacak olan kişinin öncelikle ufak bir bölgede denemesi ve daha sonra tüm vücudunda kullanmasını tavsiye ederiz. Tüy dökücü kremleri kullanırken üzerinde bulunmakta olan talimatların kesinlikle yerine getirilmesi gerekmektedir. Çok fazla bekletilmesi durumunda kaşıntı, tahriş gibi durumlar söz konusu olabilir. Fakat daha az bekletilmesi durumunda ise tüyler dökülmez. İlk denemede tüylerin gitmediğini gören bir kişi ikinci sefer için tüylerin kendini toparlaması açısından en az 1-2 gün beklemesi gerekmektedir. Uygulamanın ardından cilt soğuk su ile yıkanmalı ve nemlendirici krem sürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu