Cilt Bakımı

Sivilceleri Kurutma Yolları

Sivilceler insanların korkulu rüyası olup, görünüm olarak hem rahatsız ederken aynı zaman da acı vererek de insanları etkilemektedir. Sivilceler akne sorunlarının en başında gelip erkek, kadın herkes de görülmektedir. Bu durumun önüne geçmek ve sivilce çıkmasını engellemek için birçok öneri, birçok tavsiye yer almaktadır. Fakat bu tavsiye ve çözümler her ne kadar kişiler tarafından dikkate alınsa bile bazı zamanlarda gerek stres, gerek beslenme, gerekse hormonal sorunlar nedeni ile sivilceler gün yüzüne çıkabilir. Sivilceler vücudun hemen hemen her bölgesinde çıktığı gibi özellikle yüzde çıkanlar kişileri rahatsız etmektedir. Çıkan sivilceler için aslında yapılacak bir şey yoktur. Bunun bir an önce geçmesi için kurutma yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Peki, bu nasıl yapılır sizler için araştırdık.

Sivilceleri Kurutma Maddeleri

  • Diş Macunu

Aslında ismini sık sık duyduğunu diş macunları sivilcelerin yok olması için yardımcıdır. Bunun için sivilcelerde oluşan iltihabı atarak kolaylıkla kurumasını sağlar. Çıkan sivilcenin üzerine akşam yatmadan önce az miktarda sürerek sabah yıkamanız durumunda sivilceniz 2 gün içerisinde kurur.

  • Limon

Limon, aknelerin düşmanı olup, oldukça kolay temin edilece doğal yöntemdir. Limonun bir parçasını alarak akşam yatmadan önce akne olan yere ovarak uygulamalısınız. Daha sonra yıkamadan yatmalısınız. Sabah yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Limon bu arada aknenin kuruması için mücadeleye başlayacaktır.

  • Beyaz Sirke

Bir pamuğa beyaz sirkeyi damlatarak akne olan bölgeye uygulayın ve durulamadan bekleyin. Beyaz sirke sivilcenin içerisinde bulunan iltihabı yok ederek kurumasını ve iyileşmesini hızlandıracaktır.

  • Sarımsak

İltihapların düşmanı olarak bilinen ve doğal antibiyotik olarak kullanılmakta olan sarımsak, sivilce problemlerine de iyi gelmektedir. Bunun için sarımsağın bir dişini soyarak ve ezerek sivilcenin bulunduğu alana sürün. Tabi ki kokusu sizi etkileyebilir fakat tamamen iyileşmesi için de etkili bir yöntem olacaktır. Sivilcenin üzerinde sarımsağı 20 dakika kadar bekletin ve yıkayın.

  • Üzüm

Üzüm konusunda şaşırmış olabilirsiniz. Fakat üzüm de sivilce problemlerine karşı en güzel önlemlerden birisidir. Buzdolabında soğumuş olan üzümlerden 2-3 tanesini alarak ikiye bölün. Daha sonra aknenin bulunduğu yere sürün ve 15 dakika gibi bir süre ile bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın.

  Komedon Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu