Cilt Bakımı

Sivilce Nasıl Patlatılır?

Sivilceler, cildi oldukça zorlayan ve yoran, ciddiye alınması gereken cilt problemleridir. Sivilceler çıktığı zaman, cildinizin her zamankinden daha fazla ilgiye ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Sivilceler, çıkar çıkmaz müdahale edilmemesi, fakat sıkı takip edilmesi gereken problemlerdir.

Sivilce Patlatılır Mı?

Sivilceler, içlerinde iltihap birikmiş cilt delikleridir. Dolayısıyla, sizin dışarıdan gördüğünüz problem, cildin altında çok daha kötü etki edecek şekilde devam etmektedir. İlk yapılması gereken, sivilcenin sebebini tespit edip, bu sebebi ortadan kaldırarak, beslenmesini engellemektir. Örneğin; yeni kullanmaya başladığınız bir cilt ürünü yüzünden çıktığını fark ettiyseniz, hemen o ürünün kullanımını bırakıp, yeni sivilceler çıkmasını engellemek ve çıkmış olanın da beslenmesini bitirmek şarttır. Daha sonra, sivilce yıpratılmadan ve sürekli halde temizlenmelidir. Bunlar yapıldığında, büyümesi durduysa, o sivilce sıkılmamalı, kendi kendine kuruması beklenmelidir. Aksi takdirde, cildin altında devamı olan sivilce sıkıldığında, cilt dipten zarar görebilir.

Sivilce Nasıl Sıkılır?

Çıkmış olan sivilce, belli bir olgunluğa ulaştıysa, artık ciltten temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde, ciltte kalıcı ve telafisi mümkün olmayan izler bırakabilir. Patlatılacak sivilcenin de, küçükte olda bir izi kalabileceği bilinmelidir. Cildinizin genel temizliğini yaptıktan sonra, elinizin altında bir miktar pamuk ve antiseptik solüsyon bulundurarak, sivilcenin sıkılmasına hazırlık yapınız. Tüm bu hazırlıklardan sonra, sivilcenin üzerine, bir havlu içine koyduğunuz buz küpünü bir süre bekleterek, kendi kendinize lokal anestezi etkisi yaratabilirsiniz. Buzu direkt koymayınız, buz yanığına sebep olabilir. Sivilceyi tamamen saracak şekilde üzerine pamuk koyduktan sonra, üç parmağınız ile tam çevreleyecek şekilde tuttuğunuz sivilceyi, en dış kenarından ortaya doğru, tek bir hareket ile sıkınız. Gerekirse, aynı hareketi, yeni bir pamuk ile tekrar yapınız. Ardından, antiseptik solüsyon ile siliniz.

  Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu