Cilt Bakımı

Selülit Görünümü Nasıl Azaltılır

Selülit deri altındaki yağ tabakasının yüzeyi etkileyip şekil değişikliğine yol açmasıdır. Bu durum ‘portakal kabuğu görünümü’ olarak da adlandırılır. Genel olarak kadınlar bu durumdan daha çok etkilenir. Selülit sebepleri olarak düzensiz beslenme, genetik faktörler, hareketsiz yaşam örnek verilebilir. Ailesinde selülit problemleri yaşayanlar bu durumla daha sık karşı karşıya kalabilir.

Selülit Görünümünü Azaltmak İçin Neler Yapılabilir

– Fazla kilolar selülit sebeplerinden biridir. Vücuda uygun bir diyet programı ile fazla kilolardan kurtulabileceğiniz gibi selülit görünümünde azalma da sağlanacaktır.

– Selülit görünümünü azaltmak için yapılacak olan diyet uygun egzersizlerle desteklenmelidir. Deri altındaki yağ tabakasının yakılıp kas tabakası oranının arttırılması istenilen görüntüye
ulaşmada yardımcı olacaktır.

– Selülit görünümün azalmasında en önemli faktörlerden biri de su tüketimidir. Günde en az 2-2,5 lt su tüketimi hem vücudun sağlıklı işleyişi için hem de cilt elastikiyetini arttırmak için gereklidir. Ayrıca su yağ yakımını desteklemektedir.

– Selülitlerden kurtulmanın bir başka yolu da dengeli beslenmektir. Yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sebze ve meyve tüketimi hem karnı fast-food olarak adlandırılan besinlerden çok daha uzun süre tok tutacak hem de vücudu içten ve dıştan besleyecektir.

-Fazla şekerli ve tuzlu yiyecekler de selülit görünümüne sebebiyet verir. Tuzun ve şekerin fazla tüketimi suyu vücutta tuttuğu için ödem oluşturmakta bu da hem şişliğe hem de selülite sebep olmaktadır.

– Selülit kremleri de selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olmaktadır. Varolan selülitleri gidermede mucize beklenilmemelidir. Fakat düzenli kullanımda etkisi görülmektedir.

– Selülitli bölgelere masaj yapmak da selülit görüntüsünün azalmasını sağlamaktadır. Özellikle kremlerle desteklenen masajlar uzun vadede işe yaramaktadır. Aynı zamanda kıl fırçalar da kullanılıp kan dolaşımının arttırılmasının görünümü düzelttiği bilinmektedir.

Tüm bunlar selülit görünümünü azaltmaya yarayan faktörlerdir. Selüliti olmayan kişiler de bu adımları takip ederek selülit oluşumunu engelleyebilir.

  Sivilceleri Kurutma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu