Saç Bakımı

Saç Dökülmesini Önleyen Maske

Evde yapacağınız bazı yöntemler ile saçınızın bakımını yapabilir ve sağlıklı saç derisine ve saç yapısına kavuşabilirsiniz. Özellikle bayanlarda daha çok görülen bir sorun olan saç dökülmesi için bazı maske tarifleri ile saç dökülmesini gözle görülür oranda azaltabilirsiniz. Herhangi bir genetik hastalığınız yok ise saç dökülmesini vereceğimiz maske tarifleri ile engelleyebilirsiniz.

Saç maskesini kullanmadan önce bilmeniz gereken en önemli konulardan birisi de saç derinizin yapısıdır. Saçınızın yapısını iyi bilmeniz ve buna uygun ürünleri kullanmanız da saç dökülmesini önemli derecede engelleyecektir.

Lavanta kürü: Lavantanın hem saç dökülmesinde hem de saç uzamasında önemli ölçüde olumlu etkisi bulunmaktadır. Lavantayı aktarlardan kuru olarak oldukça uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Yaklaşık 5 gram yani bir tutam bir lavantayı yarım çay bardağı suya atarak kaynatarak demlemeye bırakmalısınız. Ilıdıktan sonra süzerek lavanta suyunu bir kabın içine alabilirsiniz. Burada isterseniz boş bir sprey şişesi yardımı ile lavantayı saç derinize sıkarak masaj yardımı ile lavantayı iyice yedirebilirsiniz. Yaklaşık bir saat kadar lavantayı saçınızda beklettikten sonra ılık bir su ile durulama işlemi yapmalısınız. Düzenli kullanımda lavantanın saç dökülmesindeki etkisini gözleriniz ile görebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı: Yine aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz hindistan cevizi yağı ile hem saç derinize hem de saçınızın tamamına yapacağınız maske ile saçınızın dökülmesini durdurabilir hem de saçınızın gerçekten doğal parlaklığını geri kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Biberiye yağı: Dilerseniz biberiye yağının yerine biberiye yapraklarını da bu kürde deneyebilirsiniz. Saç dökülmesinde önemli ölçüde büyük bir etkisi olan biberiye yağını kesinlikle yoğun olan saç dökülmesinde kullanabilirsiniz. Bir tutam biberiye yapraklarını uygun oranda su yardımı ile yaklaşık 15 dakika kadar kaynatarak demlenmeye bırakmalısınız. Ilıdıktan sonra süzerek saçınıza masaj yardımı ile biberiyeyi yedirmelisiniz. Şampuandan sonra da saçınız için durulama suyunda da bu suyu tercih edebilirsiniz.

Soğan suyu: Bol miktarda kükürt içeren soğan aynı zamanda saçınızın daha hızlı uzamasını da sağlamaktadır. Soğan suyunu saçınıza masaj yardımı ile yedirerek ılık su ile durulamanız hem saçınızın dökülmesini durduracak hem de sağlıklı ve güçlü bir saç derisine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

  Kepek Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu