Cilt Bakımı

Pürüzsüz ve Parlak Bir Cilt İçin 4 Öneri

Pürüzsüz ve parlak bir cilt 4 adımda olur. Mağazalardan makyaj malzemesi alındığı gibi bakım malzemesi de alınabilir. Önemli olan doğal bir bakım mı yoksa mağazadan hazır alınmış ürünlerle mi bakım yapılacağına karar vermek.

Pürüzsüz ve Parlak Cilde Sahip Olma Yöntemleri

1. Temizleme

Cildiniz temiz değilse sürdüğünüz kremler yüzünüzdeki kir ile birleşerek kir tabakasının çoğalmasına yani tıkalı gözeneklerin çoğalmasına doğal olarak da sivilceye yol açar. Yüzü doğal yöntemlerle temizlemek için kil, gül suyu ve maden suyunu karıştırılıp yüze uygulanır 10 dakika bekletildikten sonra yıkanır.

2. Tonik

Tonik geniş gözenekleri sıkılaştırır. Cildin nefes alması için gözeneklere ihtiyacı vardır. Gözeneklerin tıkalı olmaması ve sıkılaşması için tonik uygulanmalıdır. Doğal bir tonik olan gül suyu bir pamuk yardımıyla cilde uygulanır veya spreyli olanlardan alınarak yüze 10 santimetre öteden sıkılır.

3. Nemlendirme

Yüz yağlı da olsa kuru da olsa neme ihtiyaç duyar. Cilt sadece yağlı olduğu için sivilce çıkarmaz. Çok kuruluktan da sivilce çıkarır. Yüzü doğal yöntemlerle nemlendirmek için her tarifte kullanılan ürün bal ve zeytinyağıdır. Bal geceleri yatmadan önce ince tabaka halinde sürülüp 20 dakika sonra yıkanır. Cildin pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olur. Zeytinyağı ise mağazan alınmış bir serum ya da kuru yağ gibi avuca az miktar alarak cilde iyice yedirilir.

4. Cilde İhtiyacı Olanı Verme

Cilt bazen pürüzlü olur bazen sönük bazen kırmızı bazen beyaz bazen akneli bazen tıkanmış gözenekli olur. Bu durumlarda devreye maske ve peeling girer. Cildin daha pürüzsüz olması için haftada iki kere çekilmiş kahve zeytinyağı ve su ile karıştırılıp pelling yapılır. Maskeler için ise iyi araştırma yapılması gerekir. Her şeyi karıştırıp cilde sürmek ciltte farklı reaksiyonların ortaya çıkmasına yol açabilir.

  Limonlu Peeling Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu