Cilt Bakımı

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Öneriler

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen kadınların hayallerini gerçekleştirecek ipuçlarına dikkat edin. Pürüzsüz cilde nasıl sahip olacağını merak edenlere özel yazımız.

Yüz bölgesi, her iki cinsiyet açısından da her türlü sosyal bağlantı için ilk izlenimi etkileyecek temel faktör olduğundan cilt bakımına en çok önem verilen bölgedir.

Bu sebepten ötürü hem kadınlar hem de erkekler pürüzsüz bir cilt yapısına kavuşabilmek adına maddi ve manevi bir takım çabalar göstermekten kaçınmamaktadırlar.

Bahsedilen bu maddi ve manevi süreçler, bireyler için bir takım zorlayıcı unsurlar olabilir. Çünkü pürüzsüz ve kusursuz bir cilt elde edebilmek adına ciddi bir çaba ve yeri geldiğinde ciddi özveriler gösterilmesi gerekmektedir.

Cildi etkileyen koşulların tümünden uzak durmak ve cilt bakımınıza ekstradan özen göstermenin neticesinde lekelenme probleminden uzak, siyah nokta ya da akne probleminden uzak, gergin ve pürüzsüz yapıdaki bir cilde kavuşmanız mümkün olmaktadır.

Ancak tüm bunların olabilmesi için cildimizi yıpratıcı nedenlerden mümkün mertebe uzak tutabilmemiz gerekmektedir. Örneğin; sigara kullanan bir bireyin cildinin tamamen sağlıklı ve pürüzsüz olabilmesinin mümkünatı yoktur.

Bunun dışında sürekli sıkıntılı ve stresli bir hayat geçiren bireylerin, günlük hayatta hava kirliliğine sık sık maruz kalan bireylerin, çok fazla güneş ışınına maruz kalan bireylerin, ya da mevsimsel koşullar altında (fazla rüzgar, fazla deniz suyu ya da havuz suyuna maruz kalma vb.) cildini koruma altına almayanların ciltlerinde istenilen sağlıklı görüntüye ulaşabilmeleri çok zor bir ihtimaldir.

Bunun için hem olabildiğince bu sayılan faktörlere ve benzer negatif etkiler yaratacak faktörlere dikkat ederek, olabildiğince cilt bakımına özen göstermek gerekmektedir. Cilt bakımı için göstereceğimiz bu özveri, vücudumuzda sadece cildimiz için değil genel metabolizma sağlığımız için de çok faydalı olmaktadır.

Bugüne kadar yapılan en büyük hata, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kullanılması gereken ürünlerin sadece kozmetik markalarının ürettikleri ürünleri kullanmak olduğu şeklindeki inanıştır. Aksine cilt uzmanlarının en büyük önerisi, cildinizin pürüzsüzlüğü ve sağlıklılığı adına mümkün oldukça doğal ürünlerden faydalanılması gerektiği yönündedir.

Üstelik bu duruma dikkat etmeyip sürekli olarak kozmetik ürünlerin kullanılması, içlerindeki kimyasal katkılardan ötürü uzun süreçlerde cildi ciddi anlamda yıpratarak kimyasalların gazabına da uğratabilmektedir. Tüm bunların önüne geçilebilmesi için mümkün oldukça pürüzsüz bir cilt için doğal önerilere uyarak cilt bakımınızı ona göre yaptırmanız önerilmektedir.

Cilt Parlaklığı ve Pürüzsüzlüğü için Ne Yapmalı?

Öncelikli olarak işe beslenme faktörü ve su faktörüyle başlamak gereklidir. Vücudumuzun yaşamsal gerekliliklerini eksiksiz tamamlaması için mutlaka yeterli ve sağlıklı şekilde beslenmek, aynı zamanda da vücudun her gün ihtiyaç duyduğu su miktarını vücuda sokmak gereklidir.

Pürüzsüz bir cilt adına mutlaka Omega 3 içeren; C vitamini, A ve E vitamini içeren ürünlerle beslenmek ve her türlü minerali olması gereken miktarda vücudumuza sokmak gerekmektedir. Bununla birlikte aynı zamanda her gün 1,5 – 2 litre miktarındaki suyu da aksatmadan tüketmek gerekmektedir.

Bunun dışında pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için yapılan çalışmalarda, bu tip bir amaç uğruna verilen çabaların yeni cilt hücrelerinin oluşturulması için de çok etkili olduğu bilinmektedir. Cilt bakımı için yapılan her türlü bakım öncesinde cildi her sabah ve akşam da yüzünüze uygun bir cilt toniğiyle temizlemek, hem cilt derinizin daha temiz olmasına hem de yapılan makyaj varsa ciltten çıkarılmasıyla gözeneklerin tıkanmamasına yardımcı olmaktadır.

Pürüzsüz bir cilt için maske tariflerine göz atacak olursak, ortaya çıkartılan maskelerin yüzde doksanlık bir kısmı sadece doğal ürünlerle oluşturulabilecek ve her daim elimizin altında olan çoğu malzemeyle kolaylıkla uygulanabilecek çok tarif olduğu gözümüze çarpmaktadır. Bu tariflerden pürüzsüz bir cilt için evde maske oluşturulması adına en çok kullanılan tarifler ve hazırlanışı ise şu şekilde olmaktadır;

  • Limon suyu maskesi: Bir adet limonun taze sıkılmış suyunu içerisine çok az su damlatarak (hassas ciltleri tahriş etmesini önleme amaçlıdır) yüzünüze uygulayın. 10 dakika yüzünüzde beklettiğiniz malzemeyi ılık suyla durulamanız yeterlidir.
  • Limon suyu ve yumurta akı maskesi: Yarım adet limonun suyunu taze olarak sıkarak üzerine bir adet yumurtanın sadece beyaz kısmını ilave edip karıştırın. Bu karışımı göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayarak on dakika boyunca cildinizde bekletin. Süre dolunca da ılık suyla yüzünüzü durulayın.
  • Bal maskesi: Doğal bal olmasına özen gösterdiğiniz bal ürününü hafif incelterek tüm yüzünüze uygulayın. Yine 10 dakikalık bir süreçle malzemeyi cildinizde tuttuktan sonra özellikle soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.
  • Kahve maskesi: Evlerinizde gün içerisinde tükettiğini ve şeker koymadan pişirdiğiniz kahvelerinizi yıkamadan önce dibindeki telveleri yüzünüze sürmeniz cildiniz için oldukça faydalı bir doğal üründür. Bunun için mutlaka sade şekilde yaptığınız kahvenin telvelerini bardağın dibinden parmaklarınızda sıyırıp tüm yüzünüze masaj yaparak uygulamanız yeterli olmaktadır.
  • Patates maskesi: Çiğ olarak dilimlediğiniz patatesleri on dakikalık bir süreçle buzdolabında soğumaya bırakın. Ardından bu dilimlerle temiz haldeki suratınıza yavaşça masaj yapın. Uygulama esnasında patatesin suyunun çıkmasıyla birlikte bu malzemeyi 15 dakika boyunca cildinizin üzerinde bekletmeniz gerekmektedir. Süre dolunca da yüzünüzü bol suyla temizleyin.
  • Zerdeçal, yulaf ve limon suyu maskesi: Bu üç malzemeyi de birer kaşık miktarında bir kapta topladıktan sonra iyice birbirine karıştırıp cilde masaj yaparak tüm yüzünüze uygulamanız gerekmektedir. Ardından 20 dakika kadar cildinizde beklettiğiniz bu malzemeyi soğuk suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

  Komedon Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu