Saç Bakımı

Oksijen Suyu ile Saç Açma

Oksijen suyu saç renginizi açmanıza yardımcı olur. Saçınızın istediğiniz tona ulaşması için oksijen suyu bilindik yöntemlerden biridir.

Kimyasal ismi hidrojen peroksit olan oksijenli su çözünmüş su anlamına gelmektedir. Hidrojen peroksit ise sudan ayrı bir bileşiktir.  Kimyasal peroksidin formülü ise H2O2’dir. Hidrojen peroksit kimyasal olaylarda yükseltgen ve indirgen olarak etki gösterdiği için bileşikleri bozarak onları yeni bileşikler haline getirir.

Oksijenli Su Ne İçin Yapılır?

Oksijenli su saç rengini açmak için sıklıkla kullanılmaktadır. Eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz hidrojen peroksit ya da oksijenli su ile kuaföre ihtiyaç duymadan saçınızın rengini açabilirsiniz. Ancak oksijenli suyu saçınıza çok fazla uyguladığınız taktirde saçınız zarar görebilir. Saçınızın zarar görmemesi için oksijenli suyu saçınıza uygulamadan evvel saç kremi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Oksijenli su bilinçsizce kullanıldığında ise saçın yanmasına ve dökülmesine neden olmaktadır. Bu sebeple oksijenli suyu nasıl kullanmanız gerektiğini eczanelerden öğrenmeniz saçınızın sağlığı açısından büyük önem taşır.

Oksijenli Su Nasıl Kullanılmalıdır?

Saça Oksijenli Su Hangi Sıklık İle Yapılmalıdır?

Eğer saçlarınızın istediğiniz tona gelmesini istiyorsanız oksijenli suyu saçınıza 2 veya 3 günde bir saçınıza güzel bir şekilde sürebilirsiniz.

Oksijenli su saça tek başına uygulandığında saçlarınız yıpranır ve dökülme meydana gelir. Bu sebeple oksijenli suyu su ile karıştırmanız gerekir.

Oksijenli su temiz su ile birlikte kullanıldığı için bu sebeple oksijenli suyun miktarı ne kadar ise aynı miktarda temiz su ilave edilerek karışım hazırlanmalıdır. Bu şekilde uyguladığınızda saçınız da zarar görmemiş olur.

Hazırladığınız oksijenli su karışımını sprey şeklinde kullanabileceğiniz bir şişenin içine boşaltmanız daha doğru olacaktır. Saç kurutma makinesini saçınıza tutarak ısıyı içine almasını sağlayabilirsiniz. Spreyi saçınıza uyguladıktan sonra 1 saat bekleyin ve en son olarak ılık su ile yıkayın.

Yaz mevsimindeyseniz ve saç kurutma makineniz yoksa güneşten kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Oksijenli suyu saçınıza uyguladıktan sonra güneşin altında 1 saat boyunca kalabilirsiniz. Böylece saç renginizin 1 ton açıldığını kolaylıkla görebilirsiniz. Yazı güneşten bol bol faydalanarak saçınızın renginde değişikler yaratmanız artık çok kolay.

Oksijenli su saçınızın yapısını değiştirdiği için saçlarınızda kuruma meydana gelmektedir. Bu durumu engellemek için ise saçınıza oksijenli su sürmeden önce saçınıza bitkisel yağ uygulayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızın rengi yıpranmadan açılacaktır.

Saçınızın renginin ne kadar çok açılmasını istiyorsanız oksijenli suyu saçınıza o kadar çok uygulayabilirsiniz. 2 yada 3 günde bir uygulanması ise daha çok önerilmektedir. İstediğiniz tondaki gölgeli saçlara sahip olmak için ise oksijenli suyu saçınıza haftada bir uygulamanız gerekecektir.

  • Oksijenli suyun platin saçları turuncu yapma ihtimali de yüksektir. Bu sebeple doğal kumral saça sahip olan kişilerde oksijenli su daha güzel sonuçlar vermektedir.
  • Oksijenli suyu papatya suyu ile de açabilirsiniz. Karışımı sürdükten 1 saat sonra saçınızı şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz.

Oksijenli Su Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

  • Oksijenli su bileşikleri değiştirdiği için tek başına kullanılması sağlıklı olmamaktadır. Dozundan fazla kullanmak ise saçları yıpratarak dökülmesine neden olmaktadır. Kozmetik marketlerde satılan saç açma karışımlarını da oksijenli su ile birlikte kullanabilirsiniz.
  • Oksijenli suyu saçınıza sürerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan biri ise oksijenli suyun teninize temas etmemesidir. Saç derinize ya da teninize oksijenli su değmemesi için eldiven kullanabilirsiniz.
  • Oksijenli su etkisini göstererek saçınızın rengini açabilmek için ısıya ihtiyaç duymaktadır. Yaz aylarında güneşe çıktığınız taktirde çok hızlı sonuç alırsınız. Kış aylarında iseniz saçınızı saç kurutma makinesi ile kurutmanız gerekir. Ancak saç kurutma makinesi güneş ışığı kadar etkili olmayacaktır.
  • Oksijenli su kullanmadan önce saçınıza nasıl bakım yapıyorsanız oksijenli su kullanıldıktan sonra da bakım yapılması gerekir. Bunun sebebi ise oksijenli suyun saçları çok kurutmasıdır. Yıpranmış saçlara sahip olmak istemiyorsanız saç bakımınızı ihmal etmemeniz gerekir.
  • Saçınızda boya varsa oksijenli su kullanmamalısınız. Kimyasal işlem gören saçlarda yıpranma olasılığı yüksek olduğu için saç renginin açılması çok zor olacaktır.

  Saç Kırıkları Nasıl Giderilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu