Yüz Bakımı

Muz Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Muz içeriğinde potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, karbonhidrat, A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini ve C vitamini gibi minerallerden oluşmaktadır. Bu vitaminleri barındıran muzun, vücuda maske olarak uygulandığında birçok yararı bulunmaktadır. Muzun cilde faydası olduğu gibi saça da yararları bulunmaktadır. Fakat bugün sizlere muzun cilde olan yararlarından bahsederek sizlere muz maskesi nasıl yapıldığına dair bilgiler paylaşacağız.

Muz Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Muzun içeriğinde bulunan potasyum, cildi nemlendirerek sağlıklı bir görünüm vermektedir. Aynı zaman da B vitaminleri de gerek stres ve hava şartlarından kaynaklı olarak yaşlanma belirtilerini gidererek erken yaşlanmaya karşı korumaktadır. Muzun içeriğinde bulunmakta olan A vitamini akne izlerini giderilerek, cildin sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Cilt yağını kontrol altına alarak UV ışınlarını ciltte muhafaza eder. Sivilce ve akne izlerini yok ettiği gibi çıkan sivilceleri ve akneleri de gidermektedir. Cildi besleyici özellikleri bulunurken aynı zaman da bağ dokularını güçlendirmektedir. Muz maskesi düzenli olarak uygulanması durumunda mikroplar ile de savaşmaktadır.

Muz Maskesi Yapılışları

Muz, Bal, Yoğurt Maskesi

  • Yarım fincan yoğurt
  • İki yemek kaşığı bal
  • 1 adet orta boy muz

Bu malzemeleri bir kaseye koyarak, macun kıvamına getirmelisiniz. İyice karıştırtıldıktan sonra yüzünüze ince bir tabaka halinde sürünüz. Daha sonra 20 dakikalık bir süre boyunca bekletmelisiniz. Beklemenin ardından ise ılık su ile yüzünüzü temizleyiniz. Bu maske cilt için oldukça etkili olup, birçok sorunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zaman da bu maske sadece yüz için değil vücudunuzun belli bölgelerinde de kullanılabilir.

  Ballı Yüz Maskesi Tarifleri

Muz, Zerdeçal, Karbonat Maskesi

  • 1 yemek kaşığı zerdeçal
  • 1 orta boy muz
  • Yarım çay kaşığı ile karbonat

Muzu bir kaseye alarak çatal yardımı ile ezin. İçerisine zerdeçal ve karbonatı ekleyerek macun kıvamına getirin. Eğer kıvamına gelmediyse içerisine az miktarda su ilave edebilirsiniz. Bu maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyin ve sonra maskeyi uygulayın. Daha sonra 10 ile 15 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Ardından ılık su ile maskeyi temizleyin. Bu maske kuru ciltler için oldukça etkidir.  Bunun için kuru ciltler için bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu