Sağlık

Melisa Çayının Faydaları

Melisa nane familyasından gelmekte olup, genel anlamda sakinleştirici özelliği ile bilinmektedir. Melisa bitkisi aynı zaman da sadece sakinleşici özelliğe sahip olmamakla birlikte stresi azaltarak kaygıyı önler. Uyku düzenini sağlamak için de ideal bir ürün olup, iştah açmak için de kullanılmaktadır. Melisa bitkisinin varlığı oldukça eski zamanlara dayanmakta olup, orta çağdan itibaren sıklıkla çay olarak kullanılmaktadır. Eskiden kullanım amacı böcek ısırmalarına tedavi olarak bilinmektedir. Avrupa ve Akdeniz kıyısı olan bölgelerde yetişmekte olan melisa bitkisi limona benzemekte olup, hafif bir kokuya sahiptir. Melisa bitkisinde yazın son dönemlerine doğru beyaz çiçekler vermeye başlar ve bu şekilde oluşumunun ilk evresi tamamlanır. Melisa genel anlamda kurutulmuş yaprakları çay olarak kullanılmaktadır. Fakat bu bitkinin kapsül, yağ ve kremleri de bulunmaktadır. Peki genel olarak faydaları neler inceleyelim.
• Uyku problemlerinde kullanılmaktadır.
• Sinirleri yatıştırma konusunda yardımcı bir bitkidir.
• Stresin azalması yönünde oldukça etkilidir.
• Mide sorunları ile mücadele eder ve rahatlatır.
• Sindirim sorunlarına iyi gelir.
• Gaz giderici özelliği bulunmaktadır.
• Ateş düşürür.
• Ter atılmasında büyük rol oynar.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yarım litre kaynamış olan suyun içerisine 10 gr kadar kurutulmuş melisa bitkisi eklenerek 10 dakika demlenmesi amacı ile beklenilmektedir. İşlem bu kadar kolay olup, demlendikten sonra tüketmeye hazırdır. Hatta melisa çayını bu şekilde hazırladıktan sonra hepsini içmeseniz bile kalan kısmı 2 gün boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir. Günlük tavsiye edilen miktar ise 1 ile 3 çay kaşığı arasındadır.

  Röfle Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Melisa Çayının Sağlık Açısından Faydaları

Melisa çayı uyku sorunları, stres, sakinleşme gibi durumlara iyi geldiği gibi melisa içerikli olan cilt kremlerinin uçuk konusunda etkisi olduğu söylenmektedir. Yine aynı şekilde egzama, mantar gibi cilt hastalıklarında tedavi olarak kullanılmaktadır. Melisa yağının ise anti bakteriyel özelliğinin bulunduğu bilinmekte olup, oldukça yararlıdır. Alzheimer hastalığı için de melisa bitkisi kullanılmakta olup, hafıza sorunlarına karşı mücadele etmektedir. Fakat melisa çayı hamilelik gibi dönemlerde kullanılması tavsiye edilmez. Çünkü bu konu ile ilgili net şekilde açıklanmış bir ifade bulunmamaktadır. Bunun için güven anlamında hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu