Makyaj ve Güzellik

Makyaj Nasıl Temizlenir

Makyaj temizliğini doğru yapmak yüzünüzü kimyasallardan koruyacaktır. Uzun süre makyajın temizlenmemesi ve gözeneklerin açılmaması yüzde sivilce oluşumu ve cilt tahrişine sebep olur.

Makyaj yapmak ne kadar iyi hissettirse de makyajı temizlemeden yatmak da o kadar kötü etkiler bırakır. Yapılan makyajın yatmadan önce mutlaka temizlenmesi gerekir. Makyaj temizlenmezse gözenekler açılır ve sivilce oluşumları görülür. Cilt daha erken kırışır ve elastikliğini kaybeder. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için makyaj nasıl temizlenir bilinmesi gerekir.

Makyaj Nasıl Temizlenir?

  • Makyajı temizlemeden önce doğal ya da kozmetik losyonunuzu bir pamuğa dökerek cildinizi silmeye başlayın.
  • Gözler için ayrı satılan losyonlardan faydalanın. Rimel katı kıvamlı olduğu için yağ bazlı temizleyicilerle çıkarılması gerekir. Makyajı losyonla sildikten sonra pamuk değişikliği yaparak bir kere daha silmelisiniz.
  • Daha sonra yüz temizleme jeli ile cildinizi yıkayın. Cildiniz tam olarak makyajdan arınmış olacaktır.
  • Gözeneklerinizin temizlenmesi için en son tonik işlemini uygulamalısınız. Kuru ciltler için en iyi tonik işlemi gül suyu ile yapılan toniktir. Gül suyunu hiçbir şeyle karıştırmadan cildinize sürebilirsiniz. Ertesi gün cildinizdeki gözenekler daha küçülmüş olacaktır.
  • Yağlı cilde sahip olanlar tonik için kozmetik ürünlerini tercih edebilirler. Ayrıca göz makyajını doğal yollardan çıkarmak isterseniz zeytinyağı ve badem yağından faydalanabilirsiniz. Tek hamlede göz makyajınızı temizleyecek özelliğe sahip bitkisel yağlar kirpik ve kaşlarınızı da besleyecektir.
  • Cilt makyajınızı çıkarırken çok sert hareketlerden kaçının. Bunun yerine cildinizi iki kere fakat yavaş hareketlerle silin. Sivilceli cildiniz varsa bu duruma daha fazla dikkat etmelisiniz. Sivilceler en ufak hareketle patlar ve daha fazla alana yayılırlar. Nazik hareketlerle makyajı çıkarmak cilt sağlığınızı korur.
  Ruj Nasıl Yapılır? İçinde Neler Var

Sorularla Makyaj Temizliği

1- Makyaj Temizlemede Özel bitkisel losyonlar kullanılabilir mi?
Alkol cildinize zarar veriyorsa ve sivilceli bir cilde sahipseniz bitkisel tonik kullanabilirsiniz.. Ancak bazı bitkilerin olumlu etki yaptığı cilt sorunları da bulunuyor. Örneğin hassas ciltlerde portakal ağacı suyu, kırışıklıklarda papatya ya da gül suyu, cilt soyulmaların da gül suyu ve ciltte meydana gelen tahrişler de ise peygamber çiçeği suyu etkili oluyor.

2- Kuru cilt sahibi kişiler Su bazlı temizleme ürünleri kullanabilir mi?
Tabi ki kullanabilir.Bir makyaj temizleme yağını, suyla masaj yaparak pamuk kullanmadan cildinize uygulayabilirsiniz. Ilık suyla durulanan makyaj temizleme yağı, genellikle içeriğinde bulundurduğu E ve A vitaminleriyle yaşlanmaya karşı koyarken, jojoba yağıyla cildi besliyor, pamuk yağıyla yumuşatıyor. Ancak ardından cildin ph seviyesini dengeleyecek bir krem kullanmalısınız.

3- Cilt için Sabahları Süt bazlı temizleyiciler kullanmak mı gerekir?
Çok yağlı bir cilde sahip değilseniz ya da hava sizi terletecek kadar sıcak değilse, sabahları süt bazlı bir temizleyici ürün kullanmanıza gerek yok. Sabahları cildinizi makyajdan temizlemiyorsunuz Geceleri oluşan kirlilikten dolayı tıkanmış olan gözenekleri açma işlemi yapıyorsunuz. En doğru yöntem sabahları cilt için temizleyici tonik kullanımıdır.

4- Bir takım Su bazlı temizleyicileri kullandığım zamanlar Makyajı sanki temizlemediğim hissine kapılıyor. Ne yapmalıyım?
Makyaj temizleme ürünlerinin formüllerini hazırlayan bilim adamları, makyajın tamamen silindiğini ve bu hisse genellikle yoğun makyaj yapan kadınların kapıldığını söylüyor. Kendinizi rahatlatmak için, temizleme işleminden sonra yüzünüzü iyice suyla yıkayıp, ardından nemlendirici bir krem uygulayabilirsiniz.

5- Makyaj temizliğinde temizleme mendillerini kullanıyorum Bu durum cilt üzerinde olumsuz bir etki yapar mı?
ispat edilmiş herhangi bir zararı yok fakat günlük olarak makyaj temizliği yapan bayanlar için kullanılmaması daha iyi olacaktır. Zaten ekonomik ve çevre dostu değiller ve derinlemesine bir temizlik yapmadıkları için makyaj kalıntıları bırakıyorlar. Bu mendilleri sadece vaktiniz olmadığı zamanlarda kullanmanız daha iyi olacaktır.

6- Akşam yorgunluktan veya üşendiğim için makyajımı temizleyemiyorum sabah kalktığım da ne yapmam gerekir?
Akşam yapılması gereken ve atlanan makyaj temizlik işlemlerini sabah uygulamanız gerekir. Makyajınızı temizledikten sonra temizleyici tonik uygulayabilirsiniz. Ancak tekrar makyaj yapacaksanız, biraz beklemelisiniz. Temizleme işleminden hemen sonra fondöten sürerseniz, cildiniz parlar ve fondötenin dayanma süresinde azalma meydana gelebilir.

7- Aşırı makyaj Yapmıyorum. Makyaj temizleyici yerine Temizleme losyonu kullansam olur mu?
Üzgünüz Fakat Az makyaj yapsanız da Makyaj temizleyici kullanmak zorundasınız. Hiç makyaj yapmadığınız bir gün eve gidince yüzünüzü makyaj temizleyicisiyle temizleyip, sonra kullandığınız pamuğa bakın. Pamukta kirlilikler olduğunu fark edeceksiniz. Hava kirliliğinden dolayı cildimiz gün içinde çok zarar görüyor. Cildimizde makyaj olmasa bile bu kirliliklerden dolayı gözenekler tıkanıyor, siyah lekeler meydana geliyor. Bu yüzden makyaj yapmasanız bile cildinizi su bazlı bir makyaj temizleyici ile temizlemeniz yararınıza olacaktır.

8- Makyaj Temizleme malzemelerinin cilt üzerinde iyileştirici bir etkisi var mı?
Her gün cildinizi temizleyerek, cildinizin yaşlanma sürecini geciktiriyorsunuz. Yani makyaj temizlemek, gelecek için yatırım yapmak demektir. Bazen bu temizleme işlemi sayesinde farkında olmadan cildinizde meydana gelen bakterilerden arınıyorsunuz, bazen de tıkanmış gözenekleri boşaltıyorsunuz. Bir şekilde cildinizin yaşlanmasına neden olan sorunları tedavi etmiş oluyorsunuz.

9- Yağ bazlı, Su bazlı ve süt bazlı makyaj temizleyici ürünler var Bu ürünlerden hangisini kullanmam gerekiyor bunu nasıl anlayabilirim?
Cilt tipinize uygun bir makyaj temizleyici seçmeniz gerekir. Öncelikli olarak cilt tipiniz yağlı mı , Kuru mu, Yoksa karma bir cilt tipine mi sahipsiniz Dermatolog yardımıyla öğrenebilirsiniz. Daha sonra cildin ihtiyacına göre temizleyici tercihi yapabilirsiniz. Bazı günler yumuşaklık, bazen ise ferahlık isteyebilir. Her durum için farklı bir ürün kullanmanız gerekiyor. Unutmayın, makyaj temizleme mutluluk ve zevk anı olmalı.

10- Sabun tarzı bazı temizleyiciler var bu temizleyiciler Özellikle hassas ciltlere zarar verir mi?
Makyaj temizleme işleminde kullanılan sabun formu temizleyiciler eskiden cilt üzerinde özellikle hassas ciltler üzerinde kötü etkiler bırakırdı fakat gelişen teknoloji ile elde edilen formüller hassas ciltler dahi hiçbir cilt tipi üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olmuyor.

  Tırnaklar Nasıl İnce Uzun Görünür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu