Cilt Bakımı

Makyaj Hatalarının Önüne Nasıl Geçilebilir?

Ergenlikten itibaren her yaştan kadın kusursuz ve güzel olmayı hayal eder. Güzel ve bakımlı görünmenin en etkili yolu doğru yapılmış makyajdır. Doğru ve yerinde uygulanan her makyaj kadının kendisine güven duymasına, iyi hissetmesine yardımcı bir etki yaratır.

Bazen acemilikten kaynaklı bazen de tamamen makyaj yaparken yanlış bir uygulamadan dolayı makyaj hataları ortaya çıkabilmektedir. Önemli olan bu hataların en az zararla atlatılmasını sağlamaktır.

Makyaj Hatalarının Nedenleri ve Düzeltme Yöntemleri

  • Gözaltı kapatıcısının yanlış tonda kullanılması, makyaj yaparken en yaygın yapılan hatalardan biridir. Ten renginden birkaç ton açık veya birkaç ton koyu olması kapatıcının yanlış kullanıldığının kanıtıdır. Dikkat edilmesi gereken ten rengine uygun kremsi yapısıyla hemen sürülen ve dağılabilen bir ürünün kullanılmasıdır.
  • Fondötenin yanlış tonda kullanılması, göz kapatıcısı gibi fondöteninde ciltten farklı bir tonda kullanılması makyaj hatalarından bir diğeridir. Cildinize uygun tonda bir fondöten kullanması ve yüzün her yerine eşit oranda uygulanması gerekmektedir.
  • Makyaj fırçalarının temizlenmemesi, makyaj yaparken yaşanılan hatalardan bir diğeridir. Makyaj yaparken birçok makyaj fırçasına gereksinim duyurulur. Bu fırçaların düzenli bir şekilde temizlenmemesi yapılan makyajın kalitesizliğine neden olabilir. Bu sebepten düzenli bir şekilde fırçaların dezenfekte edilmesi gerekir.
  • Gündüz makyajının koyu renkte yapılması, makyaj hatalarının bir diğeridir. Gün ışığında çok ağır makyaj yapılması hem cilt açısından sakıncalı hem de kişi için hiç hoş olmayan bir duruma düşmesine neden olmaktadır. Gün içerisinde yeterince sade yapılan makyaj hem cildin daha taze parlak ve göz alıcı durmasına yardımcı olur.
  • Kaşların aşırı şekilde boyanması veya yanlış alınmış olması, makyajda yaşanılan hatalardan bir diğeridir. Kaş yüz tipine göre alınmalıdır. Yanlış şekilde alınan veya fazla boyanan kaş hiç hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden olur. Yapılması gereken doğur şekilde kaş alımının yapılması, çok fazla inceltilip yüz tipine uygun olmayan şekilde boyanmaması gerekmektedir.
  Cilt Kırışıklıklarından Kurtulmak İçin Faydalı Yöntemler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu