Sağlık

Kürtaj Fiyatları

Özel ve devlet hastanelerinde uygulanan kürtajda fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Kürtaj ameliyatının masrafı ve net rakamı alacağınız hizmete bağlı olarak değişir.

Kürtaj; istenmeyen veya bir sorun teşkil eden gebeliklerin özel yöntemler kullanılarak sona erdirilmesi işlemidir. Kürtaj tıp dilinde dilatasyon/küretaj, gebelik terminasyonu gibi isimlerle de anılmaktadır.

Kürtaj uzun yıllardan beri ülkemizde yasal bir işlemdir. Fakat bunun böyle olması kürtaj yapılabilen her uzman veya doktora güvenilebileceği anlamına gelmemektedir. Annenin sağlığı açısından oldukça kritik ve riskli bir durum oluşturabilmektedir.

İstenmeyen Hamilelik Yaşayan veya Kürtaj Yaptırmayı Düşünen Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Adet günü geciken kadınlar mutlaka bir hamilelik testi yaptırmalı ve uzman bir jinekoloğa muayene olmalıdır.
  • Türkiye’de yasal olarak kullanımında sakınca olmayan bir kürtaj ilacı henüz bulunmamaktadır. Bu sebeple “söktürücü” olarak bilinen ilaçların asla kullanılmamaları gerekmektedir. Bu ilaçlar bazı durumlarda annenin sağlığını riske atabilecek etkiler oluşturabilmektedir.
  • Kürtaj yapılması planlanan yerlerin mutlaka hastane veya hastane ortamına sahip olmaları gerekmekdir,
  • Hastane veya kliniğin (kürtaj işleminin yapılacağı yer) mutlaka üst düzey hijyen kurallarına uygun olması gerekmektedir. Kürtaj işlemi de diğer operasyonlar kadar riskli bir işlemdir.
  • Kürtaj yapılacak yerin uygun teknik ve donanımsal yetkinliğe sahip olması gerekmektedir. Ters giden durumlarda her türlü müdahaleyi yapabilecek hekim ve araç gereç bulunmalı, bunlar doğru şekilde kullanılmalıdır.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işleminden sonra sıklıkla kanama, bulantı, ağrı, kusma, ateş gibi problemler görülebilmektedir. Bu sürecin doktor kontrolünde geçirilmesi beklenmeyen risklere karşı faydalı olmaktadır. Fakat aşağıdaki aşırı/beklenmeyen durumlarda mutlaka vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekmektedir:

  Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur? Kaç Gün Sürer?
  • Ateşin yüksek olması,
  • Ağrı kesiciye yanıt vermeyen şiddetli ağrı veya kramplar,
  • Kürtaj sonrası günlerde oluşabilecek aşırı miktarda kanama, 4-5 gün geçmiş olmasına rağmen kanamanın azalmaması veya artması.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatı tıpkı diğer operasyonlar gibi kurumdan kuruma değişebilen bir fiyat skalasına sahiptir. Fakat fiyatlar genel olarak 500-3.500 TL arasında değişmektedir. Görülebileceği üzere iki fiyat arasında oldukça yüksek bir fark vardır. Bu fiyata karar verilirken mutlaka öncelikle sağlık hususunun göz önünde bulundurulması ve ondan sonra ücretine konsantre olunması gerekmektedir. Çünkü hatalı yapılan kürtajın veya operasyon sonrasında yaşanabilecek bir tersliğin eğer doğru ve zamanında müdahale edilemezse annenin yaşamını büyük bir riske sokabileceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu