Cilt Bakımı

Komedon Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt rahatsızlıklarından olan; sivilce ve siyah noktalar, oldukça tanınmış problemlerdir. Fakat komedon denen ve beyaz nokta olarak isimlendirilebilecek cilt rahatsızlıkları ise isim olarak daha az bilinir, tedavi edilmesi gerektiği de genellikle ihmal edilir. Yağ buttonu da denen bu beyaz noktalar, özellikle ergenlikte yüzün belli bölgelerde, bitişik düzen şeklinde, geniş bir yüzey kaplayabilir.

Komedon Temizliği Nedir?

Cildin derinlerinde oluşmaya başlayan sivilce kökü, henüz dışarıdan görünen ve açılmış bir başı olmadığından, içeride yağ ve iltihap birikmeye devam etmesi sebebiyle, tahmin edilemeyeceği kadar büyüyebilir. Bu tür problemler, dışarıdan görünmeye başladığı anda, büyümesi takip edilmeli, 3 gün içinde yok olmazsa, dermatolog yardımı ile temizlenmelidir. Komedonlar kesinlikle evde tek başınıza temizlenmeye çalışılmamalıdır. Komedonlar, uzman dermatologlar tarafından, steril aletler vasıtasıyla, uç kısımlarından delinerek, etrafından ucuna doğru bastırılarak içindeki birikenler çıkartılır ve kortizon enjektesi ile sonuçlandırılır.

Komedon Nasıl Engellenir?

Komedonlar, yani beyaz noktalar, genellikle deri altında iltihapsız şekilde biriken yağlardan meydana gelmektedir. Bu durum, düzenli cilt temizliğine henüz başlanmamış genç yaşlarda daha çok görülmektedir. İleri yaşlarda da, düzenli cilt temizliği yapılmaması halinde, muhtemelen karşılaşılacak ciddi bir sorundur. Beyaz noktaları engellemenin bir diğer yöntemi ise; yemek düzenini değiştirmek olabilir. Abur-cubur tabir edilen, hazır ve besleyicilikten uzak yiyeceklerin yağlar, vücut tarafından işlenemediğinden, ciltten atılmaya çalışılır.

  Bebek Pudrası ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu