Saç Bakımı

Kınanın Saça Faydaları

Oldukça eski zamanlardan beri kullanılan kına farklı sorunların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. Özellikle mantar tedavisinde kullanılan kına aynı zamanda saç için de oldukça faydalıdır. Kınanın doğal olması ve uygun şekilde saça sürülmesi özellikle saç derisi hastalıklarında ve saç dökülmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Kınanın Faydaları

  • Özellikle beyaz kapatmada oldukça etkili ve doğal bir yöntem olan kına aynı zamanda farklı renkler ile de herkesin kullanabileceği renk çeşitliliğine sahiptir.
  • Saç dökülmesinde de düzenli kullanımlarda kına oldukça etkili bir yöntemdir. Tabi ki herkeste aynı şekilde etki yaratmayan kına genellikle doğal olan, yani boyasız olan her saç tipi için oldukça etkili olabilmektedir.
  • Özellikle kepek için kesin ve kısa sürede yanıt verecek bir çözüm arıyorsanız kınayı deneyebilirsiniz. Ayda bir kez saç diplerinize süreceğiniz kına ve bununla birlikte yapacağınız bitkisel yağlar ile bakım kürleri de kepek sorunundan kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir.
  • Yıpranmış saçlar için parlaklığını geri kazandırma ve güçlü olmasını sağlamak için de kınayı kullanabilirsiniz. Tabi ki kınayı yıpranmış saça direkt olarak değil farklı bitkisel yağlar ile birlikte uygulayarak hem renk değişikliği hem de saçın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • İnce telli saçlar için kına kullanıldığında kınanın en büyük etkilerinden birisi olan saç telini kalınlaştırma özelliği ile ince telli saçları daha hacimli bir hale getirebilirsiniz.
  • Kimi saç tiplerinde kına saçı kurutma için kullanılabilmektedir. Kına kullanmadan önce saç tipinizi bilerek uygulama yaparsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Özellikle kuru saç için bakım kürü olarak kına uygulanacaksa yağ karışımı veya yumurta karşımı ile birlikte kına uygulaması yapılmalıdır.
  • Mantar oluşumunu ve saç kıran gibi saç derisi hastalıklarının oluşumunu kına büyük ölçüde engellemektedir. Bakterileri saçta barındırmaması için ve doğal olmasından dolayı her yaşta uygulama yapılması için oldukça uygundur.
  • Saç derisinde meydana gelen egzama büyük oranda saç kayıplarının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bunun için de kınayı direkt olarak saça uygulamak ve bu kürü düzenli olarak yapmanız bu rahatsızlığın önüne geçmenize yardımcı olacaktır.
  Evde Yapılabilecek Doğal Saç Bakım Yöntemleri

Kınayı sağlıklı bir şekilde uygulamak için kür tarifi:
-1 yemek kaşığı zeytinyağı
-1 tatlı kaşığı zerdeçal
-1 çay bardağı demlenmiş olan ve ılıyan yeşil çay
– yarım çay bardağı su
– 6 yemek kaşığı kına

Yukarıdaki malzemeleri sırası ile bir kabın içinde karıştırarak kına özünü elde edebilir ve saçınıza sürerek yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu