Cilt Bakımı

Kimyasal Peeling Sonrası Neler Yapılmalı

Kimyasal peeling etkisi olsa dahi birçok şikayet edilen yönü vardır. Cildinizde sorunlara sebep olabilir.

Kimyasal peeling işlemleri güzellik uzmanları tarafından uygulanır. Uygulanacak kişinin çok çeşitli şikayetleri vardır. Bu şikayetler; sivilce lekeleri, güneş lekeleri, gözenekler, ve çok ince kırışıklıklardır. Kimyasal peeling, yeni bir deri oluşumu sağlar. Fakat bunun sağlanabilmesi için; cildin soyulması gerekir. Kimyasal peeling sırasında uygulanan solüsyonlar, yüzü soymaya yarar. Deri kendi kendine soyuldukça sorunlu bölgenin rengi soluklaşır ve kırışıklıklar açılmaya başlar. En önemlisi de gözenekler kapanmaya başlar.

Kimyasal peeling işlemlerini mutlaka uzman ve işinin ehli birine yaptırmalısınız. Bu işlemleri evde denemek yüzünüzde ciddi derecede yanıklara neden olabilir. Mutlaka güzellik salonlarında uygulatmalısınız. Kimyasal peeling işlemlerinden sonra cildinizi korumak için; kaliteli ve kimyasal içermeyen kremlerden destek almalısınız. Uzman doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Kimyasal Peeling Ne Zaman Yapılır

Bebek gibi bir cildin hayalini kuran her bayan kimyasal peeling yaptırabilir. Fakat kimyasal peelinginde eksi tarafları vardır. Peeling işlemleri yaz mevsiminde yapılmaz. Sürülen kimyasal maddeler yüzde yanıklara neden olabilir. İşlemin kış mevsiminde yapılması uygundur. Yaklaşık olarak 1 ay aralıklar ile 4 veya 5 kere kimyasal peeling yaptırabilirsiniz. Doktorun önerdiği kadar sayısı azaltılıp çoğaltılabilir.

Kimyasal Peeling Sonrası

Kimyasal peeling ilk yapıldığında yüzünüzde yanma hissedebilirsiniz. Normal bir durum olan bu işlem sonrası; yüzünüz biraz kızarabilir. Bu uygulamadan sonra; evde uygulayacağınız işlemlere geçilir. Yüzünüz yaklaşık 10 gün kadar soyulacaktır. İlk günler yüzünüzde adeta bir tüp patlamış gibi bir görüntü oluşur. Paniğe kapılmadan 10 gün sonrasını beklemelisiniz. Bu arada soyulma işlemi sırasında, doktorun size önerdiği kremleri nemlendirme amaçlı uygulamalısınız.

Yüzünüz kendini yenilerken, alttan gelen taze cilt pembemsi yapıdadır. Bu yeni derinin kremlerle desteklenmesi gerekir. Soyulan cildinizi ellerinizi kullanarak soymaya çalışmayın. Yoksa cildinizde yanık tarzında kalıcı lekeler meydana gelir.

Günden güne alttan yeni deri geldikçe yüzünüzde göreceğiniz değişimler oldukça hoşunuza gidecektir. Cildiniz sıkılaşmış, lekeleri silikleşmiş ve son derece duru gözükür. Üstelik bu işlemi 1 ay arayla 4 kere uygulatırsanız; istediğiniz gibi bir cilt hiçte hayal değildir.

Kimyasal peeling ile birlikte deriniz incelebilir. Bu gayet normaldir. 4 defa peeling yaptıran bir kişinin cildi mutlaka incelir. Bu yüzden cildi güneş ışınlarından korumaya daha çok özen göstermelisiniz. Artık sizin cildiniz duru, sıkı ve çok hassastır.

  Limon İle İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu