Saç Bakımı

Kepek Nasıl Geçer?

Saçta ortaya çıkan kepek sosyal hayatınızı da olumsuz etkiler. Saçlarda kaşıntı ve hoş olmayan görüntüler kişinin yaşam kalitesini düşürebilir.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık rastlanan sorunlardan birisi de kepek sorunudur. Bazen çok kuruluktan dolayı meydana gelen kepek sorunu artık bir saç derisi hastalığı olarak da tanımlanmaktadır. Oldukça yoğun bir şekilde kepek sorunu yaşıyorsanız ve artık saç derinizin yara olmaya başlaması gibi sorunlar ile karşı karşıya iseniz kesinlikle doğal yollar yerine ilk olarak doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Normal derecede bir kepek sorunu yaşıyorsanız doğal yollarla yapacağınız bazı yöntemler ile kepeklerden kurtulmanız mümkündür.

Kepekten Kurtulmanın Yolu
Şampuan: Deriniz ve saçınızın yapısına göre en uygun olan şampuanı tercih etmeniz de kepek sorununuzun çözülmesi için yapacağınız ilk adım olacaktır.

Aspirin: Aspirin kullanarak kepek sorunundan gözle görülür şekilde kurtulmanız mümkündür. Normal bir şampuan şişesinin içerisine 2 adet toz haline getirdiğiniz aspirini katarak her yıkamada kullanmanız kepeğin gözle görülür şekilde azalmasına yardımcı olacaktır.

Limon: Özellikle kepeğin kaşıntı yaptığı durumlarda oldukça etkili olan bir doğal tedavi şeklidir. Limonu kepek için kullanırken limon suyundan faydalanabilirsiniz. Saç derinize yetecek kadar limonu yani tahmini 2 yemek kaşığı limon suyunu saç derinize masaj yaparak yedirebilirsiniz. Daha sonra biraz bekletmeniz ve ılık su ile bolca durulmanız gerekmektedir. Bu uygulamayı bir gün aralıklar ile yapabilirsiniz. Uygulamayı kaşıntınız ve kepek sorununuz tamamen ortadan kalkana kadar yapabilirsiniz.

Sirke: Sağlık söz konusu olduğunda her sorunda ilk olarak başvurduğumuz doğal sirkeler kepek sorununda da oldukça etkili olan bir yöntemdir. Sirkeyi direkt olarak saç derinize uygulamak yerine su ile karıştırarak saç derinize masaj yaparak yedirmelisiniz. Aynı zamanda sirkeyi duşa girmeden önce, yani saçınıza şampuan yapmadan önce de masaj yaparak kullanırsanız kepekten kurtulabilirsiniz.

Tuz: Sofra tuzunu kullanarak kepek sorunundan kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Saç derinize az miktarda dökerek masaj yapacağınız sofra tuzu şampuan yapmadan önce uygulanması gereken bir yöntemdir. Saç derinizde herhangi bir yara varsa tuz kullanımı canınızın yanmasına sebep olacağı için sadece düşük oranlardaki kepek sorununda tuzu tercih edebilirsiniz.

Kabartma tozu: ıslak saç dersine yeterli oranda kabartma tozunu dökerek ovalamaya başlamalısınız. Saçınız bu işlemden sonra şampuan yapmak yerine sadece ılık bir su yardımı ile durulamalısınız. Kabartma tozunun ilk uygulamalar sırasında saçınızı kurutması olası bir durumdur. Bunun için de bitkisel yağlar kullanarak kabartma tozu ile kepekten arındırırken aynı zamanda saçınızın nemini geri kazanması için bitkisel saç yağlarını sıklıkla kullanabilirsiniz.

  Koyu Saç Sarıya Boyatılırsa Zarar Görür Mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu