Vücut Bakımı

Kalça Kaldırma Yöntemleri

Cerrahi yöntemlerin dışında yapacağınız egzersizler ile de kalçanızı kaldırabilirsiniz. Oldukça etkili olan ve düzenli olarak yapılan bu egzersizleri sizler de evinizde günlük olarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Kalça kaldırma konusunda bilmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de kalçanızın oldukça yumuşak dokulara sahip olmasından dolayı kısa sürede şekil alacağıdır. Sadece doğru hareketleri yapmanız önemlidir.

Kalça Kaldırma İçin Evde Yapabileceğiniz Hareketler

– Egzersiz minderi kullanarak yapacağınız bu hareket kalça kaldırma için en etkili olan yöntemlerden birisidir. Bu hareketi yapmak için ilk olarak yumuşak bir zemin üzerine sırt üstü olarak uzanmanız gerekiyor. Daha sonra bacaklarınızı karın içine doğru kıvırarak ayaklarınızı yere basar konuma getirmeniz gerekiyor. Vücudunuzun alacağı şekilde kalçanızın tamamen en tepe noktası olması gerekiyor. Aynı zamanda kollarınızı da uzatarak kalçanızın tamamen yukarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kalçanızı hareket ettirmek için kıvrık olan bacaklarınızı dik bir pozisyonda yukarı doğru kaldırarak kalça kaslarınızın hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Bu hareketi 3 set halinde 10’ar kez yapmanız etkili bir sonuç almanız için yeterli olacaktır.

– Minder üzerine yere yüz üstü uzanarak ikinci egzersiz hareketi için vücudunuzu hazırlayabilirsiniz. Daha sonra ayaklarınızı arkaya doğru kaldırarak elleriniz ile bacaklarınızı tutmalısınız. Bu pozisyona beşik pozisyonu denmektedir. Beşik hareketinde kalçanızın sıkılaşmasına bağlı olarak yandığını hissedebilirsiniz. Bu hareketi yaparken yaklaşık 1 dakika bekledikten sonra kalçanızı serbest bırakarak ikinci set için de aynı hareketi tekrar edebilirsiniz.

  Çatlaklar için Bitkisel Çözüm

– Yine yüz üstü yatma pozisyonunda yapacağınız üçüncü egzersiz hareketi için ilk olarak yapmanız gereken köprü pozisyonunu yapmalısınız. Elleriniz yere değerken aynı şekilde diz kapaklarınızın da yere değmesini sağlayarak köprü pozisyonunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Köprü pozisyonunda iken ilk olarak sağ bacağınızı havaya doğru olabildiğince kaldırmaya çalışmalısınız. Bu hareketi tek bacak için 10 kez yapabilirsiniz. Sayı bittikten sonra diğer bacak için de yine aynı hareketi yaparak egzersizi tamamlayabilirsiniz.

– Pilates topunuz var ise kalça kaldırma egzersizlerini hem daha kolay hem de daha etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Pilates topunuz yok ise bacaklarınızı yüksek bir yere koyarak yüz üstü pozisyonunda tek tek bacaklarınızı yukarı doğru kaldırarak hareketi yapmanız da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu