El Ayak Bakımı

Günlük Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

Tüm yükünüzü çeken ve neredeyse iş yaşantınızdan dolayı çoğunlukla havasız kalan ayaklarınız için günlük yapabileceğiniz bakım kürleri ile hem ayak bakımını yapacak hem de sizler de inanılmaz şekilde dinlenebileceksiniz. Ayak bakımı için evde de pratik kürler ile bakım yapabilmeniz mümkündür. Ayak bakımı için günlük olarak dikkat etmeniz gereken öneriler:

Günlük Tırnak Bakımı

Uzun süre çorap veya ayakkabı içinde kalan ayaklarınızda tırnaklarınızın uzun olması sizleri rahatsız edebileceği gibi aynı zamanda tırnak batması gibi rahatsız edici ve can yakıcı durumların da meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bunun için de ayak tırnaklarınızı uzatmadan kesmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca uzun tırnakların altında biriken mikroplar ve bakteriler de kapalı olan ayak içinde dağılarak kokunun ve çeşitli mantarların sebep olmasına neden olabilmektedir. Bunun için de düzenli olarak tırnak temizliğine ve tırnakların kesilmesine dikkat etmelisiniz.

Günlük Çorap Kullanımı Nasıl Olmalı

Bakterilerin hızlı bir şekilde biriktiği çorapları düzenli olarak temiz bir şekilde kullanmaya ve günlük olarak değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Sık terleyen bir ayak yapınız var ise kesinlikle koku meydana gelmesi daha hızlı olacağı için hava alan ve terletmeyen yapıdaki çorapları tercih etmelisiniz. Kışın oldukça kalın çorap giymek zorunda kalsanız bile sıkça çorap değiştirmeye özen göstermelisiniz. Bununla birlikte yazın çorap kullanımı mantar oluşumu için daha uygun bir zemin meydana getireceği içi erkek ya da bayan fark etmez yaz için ince çorapları tercih etmelisiniz.

  Diz ve Dirsek Kararmasına Çözüm

Günlük Pedikür Yapımı

Ölü derilerin atılmasında en etkili yöntemlerden birisi de pedikür yapımıdır. Kuaförde pedikür yaptırırken kendi eşyalarınız ile yaptırmanız daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Hijyen açısından en doğru olan pedikür ise evde kendi yapabileceğiniz pedikürdür. Evde pedikür yaparken kesinlikle ayaklarınızdaki çatlakları kanatmak, tırnaklarınızı çok derinden kesmek gibi işlemleri yapmamaya ve ayaklarınızın mikrop kapmamasına dikkat etmelisiniz.

Vazelin Kullanımı

Özellikle yatarken temiz ayaklarınıza süreceğiniz vazelin ile sabaha kadar çatlakların büyük bir oranda iyileşmesini sağlayacaktır. Oldukça derin ve kanayan bir ayak çatlağına sahipseniz mümkün olduğunca gün içinde de nemlendirici uygulayarak çatlakların yumuşamasını ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu