Cilt Bakımı

Evde Manikür Yapma Adımları

Bakımlı eller her kadının hakkıdır. Ancak kaliteli güzellik salonlarında iki haftada bir ve ya ayda bir manikür yaptırmak bütçenizi biraz sarsabilir. Bununla birlikte daha ucuz ve bilmediğiniz yerlerde de sağlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Hal böyle olunca en iyi çare uygun malzemeleri alarak iki haftada bir kendinize yarım saat ayırmaktır.

Eski Ojelerden Kurtulun ve Tırnaklarınızı Törpüleyin

İlk adım olarak eski ojeleriniz varsa onlardan kurtulun. Aseton seçimi tamamen size kalmıştır ancak asetonsuz oje çıkarıcıların daha az zararlı olduğunu hatırlamakta fayda var. Tırnaklarınızı törpüleme kısmı bu işin en önemli adımlarından biri. Tırnaklarınızı nasıl kullanmak istediğinize karar verin ve ona göre uzun ince, oval ya da küt şekilde törpüleyin. Bu işlem için kâğıt ya da cam törpü kullanabilirsiniz. Cam törpülerin daha sağlıklı olduğu söylenmektedir. Tırnaklarınızın hasar görmesini ve buna bağlı oluşan kırılmaları en aza indiriyormuş. Ancak kâğıt törpülerin de birden fazla kullanım alanı avantajı var. Bir tarafı dert törpüleme, bir tarafı hafif törpüleme, bir tarafı parlatma işlemi görebiliyor. Tüm ihtiyaçlarınızı tek bir malzeme ile yapabiliyorsunuz. En güzel yanı ise tırnağın üst bölümünü parlatma kısmı. Tırnağı ojeye mükemmel şekilde hazırlar.

Tırnak Etlerini Yok Edin

Ellerin ve manikürün en büyük düşmanı kesinlikle tırnak etleridir, ellerinizi korkunç gösterebilir. Tırnak etlerinden kurtulmak için pek çok markanın tırnak eti giderici losyonu bulunmaktadır. Bunlardan güvendiğiniz ya da bütçenize uygun bulduğunuz bir tanesini alabilirsiniz. Tırnak etlerinize yarım ay şeklinde sürüp ortalama 15-30 saniye arasında bekletmeniz gerekmektedir. Tabi aldığınız markaya göre bu süre değişebilir, arkasını okumakta fayda var. Daha sonra tüm kişisel bakım marketlerinde bulabileceğiniz bir tırnak itici yardımı ile geriye itin. Güzellik salonlarında daha çok kesildiğini göreceksiniz ki bu son derece zararlı bir yöntemdir. Anlık çözüm sunar ve bir sonraki uzamaya başlaması daha yoğun ve sert olur. Bu nedenle kesmek değil itmek daha doğru bir yöntemdir.

Son Adım Olarak Nemlendirin

İşin bir diğer önemli kısmı ise nemlendirmedir. Dilerseniz çok güçlü bir nemlendirici ile manikür sonrası ellerinizi ve tırnak etlerinizi nemlendirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise besleyici tırnak yağları kullanmaktır. Aktarlardan alacağınız badem yağ, üzüm çekirdeği yağı ya da lavanta yağı işinize yarayabilir. Eğer oje süreceksiniz yağın ya da kremin tamamen kurumasını bekleyin ve ojenizi sürün.

  Kuru Maya Maskesi Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu