Saç Bakımı

Evde Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Saçlar ayda maksimum 1,00-1,55 mm kadar uzayabilmektedir. Böyle olmasına rağmen her saçın uzama hızı bu aralıkta değişebilmektedir. Saça herhangi bir özel işlem/bakım yapmadan saçlar normal seyrinde uzarken, özel bazı işlemlerle bu uzama payını biraz daha artırabilmek mümkün. Fakat saç uzatmadaki en önemli kriter sabır göstermektedir. Çünkü saç uzaması hızlı sonuç veren bir durum değildir. Şimdi saç uzatma tekniklerini inceleyelim:

Saçların Uzarken Yıpranmaması Önemli:

Saçlar bir yandan uzarken, bir yandan da günlük olarak yaptığımız ısı ile şekil verme (fön, maşa, düzleştirici) işlemleri, şekil vermesi için kullanılan kimyasallar (köpük, jöle, sprey vb.) ve saçı sert tarama gibi yanlış yapılan işlemler saçı uzarken yıpratabilir. Bu da saçın uzaması beklenmeden kesilmesine yol açabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü saçınızı uzatırken bu yıpratıcı uygulamalardan mümkün olduğunca uzak durmaya veya azaltmaya çalışmalısınız.

Saç Bakım Kremleri İşe Yarayacaktır:

Banyodan sonra uygulanacak saç bakım kremleri saçı yumuşatıp, besler ve kırılmasını önler. Özellikle içeriğinde Nutri-Omega içeren kremler oldukça faydalı olabilir.

Saçlarınıza Yağ Terapisi Uygulayın:

Saçların uzarken zarar görmemesi, sağlıklı uzaması ve beslenebilmesi için banyodan 1-2 saat kadar önce saça çiçek özleri içeren bakım yağları veya saf zeytinyağı kullanarak, köklere, uca ve tüm saç boyuna yedirilmelidir.

Saçı Tararken Dikkat:

Saçlar taranırken birçok zaman kırılır. Yanlış tarak seçimi ve fazla sert olan tarama biçimleri saça büyük zarar verir. Eğer saçlar karışık veya zor taranan bir yapıya sahipse, taramadan önce mutlaka uygun bir bakım spreyi kullanıldıktan sonra çok yavaş ve dikkatli bir şekilde taranmalıdır.

Yastık Kılıfının Saça Etkisi:

Üzerine yatılan saçların sabah uyanıldığında daha kötü görünmemesi için, saten yastık kılıfları her zaman işe yarayacaktır. Yumuşaklığı sebebiyle baskıyı saçtan alarak daha yumuşak kalmasını ve kırılmamasını sağlar.

Şampuan Seçimi:

Eğer uzun zamandır aynı şampuan kullanılıyorsa saçın şikayetine uygun farklı şampuanlar denemenin zamanı gelmiştir. Saçın varsa şikayetleri de göz önüne alınarak, dökülme, kırılma, kuruluk/nem desteği, yağ terapisi gibi özel şikayetlere yönelik olarak üretilen şampuanlar tercih edilebilir.

Soğuk Su En Faydalı Olandır:

Duşta mümkün olduğunda soğuk ya da ılık-soğuk arası ısıdaki su kullanılmalıdır. Eğer yapılamıyorsa, banyonun en sonunda sadece saça birkaç dakika soğuk su tutulmalıdır. Bu işlem kılcal damarları harekete geçirerek kan dolaşımını hızlandırır. Böylece saçların daha hızlı uzaması sağlanır.

Kırıkları Düzenli Aldırmak Önemlidir:

Kırıkların uzama sırasında belirli aralıklarla aldırmak saç için çok daha faydalı bir işlemdir, saç köklerinin nefes almasına, saçların koparak dökülmesine engel teşkil ederken, saçların daha bakımlı görünmelerini de sağlar.

Beslenmenin Saç Uzamasına Etkisi:

Vücut sağlığı ilk önce vücuda alınan besinlerden başlar. O sebeple mutlaka protein, vitamin ve mineral açısından zengin öğünlerle beslenilmeli, ayrıca guatr, demir eksikliği varsa mutlaka muayene olunmalıdır. Bu tür rahatsızlıklar saç sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

  Oksijen Suyu ile Saç Açma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu