Sağlık

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

Gebelik testi eğer idrar yoluyla yapılacaksa, regl dönemi bitiminin en az 6. veya 7. gününde yapılmalıdır. Fakat idrarda gebeliği daha erkenden gösteren erken gebelik testleri de kullanılabilir.

Gebelik testi eğer idrar yoluyla yapılacaksa, regl dönemi bitiminin en az 6. veya 7. gününde yapılmalıdır. Fakat idrarda gebeliği daha erkenden gösteren erken gebelik testleri de kullanılabilir.

Erken Gebelik Testi Hamileliği Nasıl Tespit Eder?

Vücutta gebelik oluştuğunda BetaHCG hormonunun salınımında artış görülür. Kullanılan gebelik yöntemleri de bu hormonun tespiti için kullanılır. Bu hormon öncelikli olarak kanda görülmeye başlanır ve bir süre sonra da idrarda görülmeye başlanabilir. Fakat bu hormonun idrarda görülme evresi tam olarak bilinmediğinden, evde yapılan erken gebelik testlerinde sonuç olumsuz görülebilmektedir.  O sebeple bu sonucun yanıltıcı olabileceği unutulmaması gerektiğinden, test farklı zamanlarda tekrar edilmelidir.

Fakat eczanede bulunan çeşitli erken gebelik testlerinin içerdiği daha hassas parametreler sayesinde henüz adet gününüz gelmemiş bile olsa gebeliğinizin tespiti sağlanabilmektedir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken gebelik testini adet döneminize 2-3 gün kala yapabilirsiniz. Evde kullanılan ve üzerine idrar dökülerek yapılan çubuk testler adet döneminin bitmesinden sonraki bir hafta içerisinde kullanılabilir ve doğru sonuçlar verebilir. Fakat özel erken gebelik testleri sayesinde henüz adet döneminiz gelmeden de doğru sonuçları öğrenebilmek mümkündür.

Gebelik Testi İçin En Doğru Zaman Nedir?

Vücuttaki döllenme evresi (en yüksek doğurganlık seviyesi) son geçirilen adet döneminin bitiminden sonra 10.veya 14.gündür. Embriyo 10-12 günlük iken, yani bir sonraki adet döneminize 2 gün kala yapabilirsiniz.

  Röfle Yaptırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu