Cilt Bakımı

Elma Sirkesinin Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığı açısından önem arz eden elma sirkesi aynı zaman da sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Diyabet, kilo kaybı gibi birçok hastalık için oldukça önem arz eden elma sirkesinin cilt için faydaları da oldukça önem arz etmektedir. Detaylı olarak elma sirkesinin cilt için faylarını sizler için araştırdık.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

  1. Detoks Etkisi Gösterir

Elma sirkesi sabahları aç karnına tüketilmesi durumunda vücuda detoks etkisi verir. Bu şekilde tabi ki kan dolaşımı normalden fazla olur ve vücudunuz için birçok yarar elde eder. Tabi ki elma sirkesinin detoks etkisi cilt için de oldukça etkili olup, sağlıklı ve parlayan bir cilde sahip olmanızı sağlar.

  1. Antioksidan Özelliği ile Radikallerle Savaşır

Vücudumuza ve cildinize zarar veren radikallerin elma sirkesinin verdiği antioksidan özelliği vermesi ile birlikte minimuma düşer ve bu şekilde oluşan zararlardan uzak tutar.

  1. Mantarları Tedavi Eder

Zararlı bir mantar türü olan candida, zorlu bir cilt hastalıklarından olup, elma sirkesinin içeriğinde bulunmakta olan enzimler sayesinde bu zararlı mantar çeşitini tedavi etme özelliği bulunmaktadır.

  1. Güneş Yanıklarını Azaltır

Güneş yanıklarından kaynaklı olarak duyduğunuz acı için kullanılan elma sirkesi, içerisinde bulunan pH değeri sayesinde acıyı hafifleterek azaltır. Bunun için banyoda yer alan küvetinizin içerisini su ile doldurarak bir bardak elma sirkesi eklemeniz yeterli olacaktır.

  1. Sivilceler ile Mücadele Eder

En büyük akne sorunlarından olan sivilce için elma sirkesi oldukça etkilidir. Çünkü elma sirkesi cildin üst katmanında mikroplar ve bakteriler ile savaşarak cildin asidik yapısına dönmesini sağlar. Bu şekilde sivilce sorunları ile mücadele ederek çıkmasını engeller.

  1. Yaşlanmaya Karşı Etkilidir

Elma cildin gençleştirdiğine dair birçok söylenti bulunmaktadır. Hatta öyle ki kesilmeden tüketilen elma cildi güzelleştirdiği ve yaşlanmayı geciktirdiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Bu durum elma sirkesi için de geçerli olup, elma sirkesi ile de yaşlanmayı durdurabilir veya geciktirebilirsiniz.

Elma sirkesinin etkileri cilt için oldukça fazla olup, sizlere en fazla etki gösterdiği yönlerini keşfetmenizi sağladık. Bunun için elma sirkesi mutlaka evinizde barındırmanız gereken doğal ürünler arasında yer aldığı gözle görülmektedir.

  Komedon Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu