El Ayak Bakımı

Ellerim Nasıl Yumuşacık Olur?

Elleriniz gün boyunca deforme edecek birçok etkene maruz kalmak zorunda kalabilir. Sabun, deterjan, bardak, onlarca nesneyle temas etmektedir. Bu nedenle elleriniz tahriş olur. Günlük olarak ellerinizin bakımını ihmal etmemeniz yumuşak olmasında etkendir. Ellerinizi yıkadığınız sabun yumuşatıcılı ve kokusuz olması ellerinizin daha az tahriş olabilir. Soğuklarda ellerinize krem sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Soğuklarda elleriniz kuruyabilir ve sertleşebilir.  Ellerinizi yumuşatmak için evde hazırlayabileceğiniz doğal maskeler mevcuttur.

 Elleri Yumuşatma da Zeytinyağı ve Şeker

1 yemek kaşığı şekeri ellerinize alıp, 1 yemek kaşığı zeytinyağını üzerine dökünüz. Yavaşça dairesel hareketler yaparak ellerinize yediriniz. Zeytinyağı cildinizi derinlemesine nemlendirirken, şeker peeling etkisi yaratarak yumuşacık yapabilirsiniz. Ellerinize bu uygulamayı 5 dakika masaj yaparak uygulayınız. Sonra ılık suyla durulayıp, kurutabilirsiniz. Elleriniz yumuşacık olacaktır.

Vazelin ve Çorapla Gelen Yumuşaklık

Ellerinizi vazelin ile masaj yaparak yumuşatabilirsiniz. Ama daha etkili hale getirebilmek için geceden uygulayıp ellerinize çorap giyerek bekletebilirsiniz. Saban uyandığınızda ellerinizi yumuşacık bulacaksınız.

Karbonatın El Yumuşatmadaki Etkisi

Karbonat cildinizdeki ölü hücrelerin atılımını gerçekleştirir. Yeni hücrelerin oluşumunu gerçekleştirir. 2 çay kaşığı limon suyu,  2 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı karbonatı bir kâsede karıştırarak ellerinize masaj yaparak uygulayınız. Masaj işlemini 1 dakika yapmanız yeterli olacaktır. 10 dakika bekledikten sonra ellerinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı İle Yumuşacık Eller

Hindistan yağını önemli bir bakım ürünü yapan özelliklerinden bir tanesi de anti bakteriyel olmasıdır. Hindistan cevizi yağını istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce uygulamalısınız. Cildinizi antioksidan ve onarıcı etkisiyle cildinizi bütün gece onaracaktır. Ayrıca Hindistan cevizi yağını yemeklerde de kullanabilirsiniz.

  Topuk Çatlakları Nasıl Temizlenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu