Cilt Bakımı

Egzama İçin Sirke

Deride pullanma, kabarcıklar ve kızarıklıklar şeklinde görülebilen egzama, oldukça rahatsızlık verici, acıyan ve kaşınan bir cilt hastalığıdır. Genellikle; yenilen bir gıdaya karşı, sürülen bir ürüne karşı, takılan takıya karşı ve hatta zaman zaman kokuya karşı bir vücut tepkisi olarak ortaya çıkar. Ender olarak, alerji testleri ile sebebi anlaşılabilir, fakat çoğunlukla sebebi tam bilinmediğinden, engellenmesi de mümkün olmaz.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama, çıktığı bölgede acı ve kaşıntı ile birlikte yanma etkisi hissettirdiğinden, tedavi etmeye çalışırken, yayılmasını engellemek ve yara görünümlü kısmı rahatlatmaya da çalışmak gerekir. Tedavinin ilk aşaması, sebep olabilecek tüm etkenleri tespit edip, olabildiğince hepsinden uzak kalınmasıdır. Aksi takdirde, tedavi işe yaramayacak ve egzama yayılmaya devam edecektir. Ardından; doktora gidereki egzamanın türü ve tedavi şekli tespit edilmelidir. Egzamanın türüne ve şiddetine göre, doktorunuzun önereceği ilaçları düzenli kullanmak şarttır. Fakat, egzama sorunu yaşayan cilt, aşırı hassas hale geldiğinden, verilen ilaçlar da yeni rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda, tedavi kısa kesilerek, rahatlatıcı etkisi olan önlemlere geçmek uygun olacaktır.

Egzama Sirkeyle Geçer Mi?

Güçlü bir antioksidan olan elma sirkesi, egzamanın verdiği kuvvetli kaşıntıyı azaltır. Daha az ve hatta hiç kaşınmayan yara, egzamanın devam etmesini engelleyeceğinden, elma sirkesi egzamayı geçirir denebilir. Çok ileri derece bir yara ve kaşıntı söz konusu değilse, sirkenin asidik etkisinden daha çok kötüleşmesin diye, üç kaşık kaynamış su ile bir kaşık elma sirkesi karıştırılarak kullanılmalıdır. Hazırlanan bu karışım, sadece egzamanın görüldüğü bölgeye, pamuk yardımı ile sürülür. Ardından temizlenmeye ihtiyacı yoktur. Kaşıntı artarsa, su ile ıslatılmış pamuk ile hafifçe silinebilir. İleri derecedeki kaşıntı durumlarında, sirke direkt uygulanabilir.

  Yazın Cilt Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu