Yüz Bakımı

Dudak Kurumasının Nedenleri

Dudak bakımına dikkat edilmemesi kuruluğa daha sonra çatlaklara sebep olabilir. Sağlıklı dudaklar için dudak kuruluğuna neden olan etkenleri ortadan kaldırmak gerek.

Kış aylarında daha sık görülen dudak kuruması oldukça sık rastlanan bir cilt problemidir. Estetik kaygılar nedeniyle bayanlarda dudak kuruması daha çok önemsenir ve dudak kurumasını önleyici çözümler aranır.

Dudak kurumasının nedenlerini ele aldığımız bu yazımızda sizler için bitkisel dudak nemlendirici tarifler de paylaşıyoruz. Dudak kuruması sebepleri arasında bir çok farklı etken bulunmaktadır.

Dudak Kuruması Nedenleri

  • B vitamini, demir ve yağ eksikliği dudak kurumasının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Dudaklarınız sürekli kuruyorsa, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri yeteri kadar aldığınızdan emin olun.
  • Dudak kurumasının nedenleri arasında su kaybı da ilk sıralarda yer almaktadır. Gün içinde yeteri miktarda su tüketilmediği taktirde dudaklar kuruyabilir. Günde 2 litre su tüketmeye özen gösterin ve susadığınızda asitli içeceklerle susuzluğunuzu gidermeyin.
  • Kimyasal içerikli dudak parlatıcılar, koruyucular, rujlar ve nemlendiriciler kimi zaman dudaklarda kuruma yapabilmektedir. Doğal içerikli ve kaliteli markaların ürünlerini tercih etmeye özen gösterin.
  • Dudak kuruması durumunda yapılan yanlışlardan biri dudakları sürekli yalamaktır. Dudakları yalamak daha fazla kuruluğa sebep olacağından bu alışkanlıktan kurtulmanız gerekmektedir.
  • Dudak kurumasında çok bilinmese de psikolojik durumun etkisi büyüktür. Ruhsal sağlığınız çok dengede değilse ve dudaklarınız sürekli olarak kuruyorsa bir yardım almalı ve sorununuzu çözmelisiniz. Dudak kurumasında ruhsal durumun önemi unutulmamalıdır.
  • Gün içinde sürekli tozlu ve güneşli ortamlarda bulunmak dudak kuruluğu yapabilir. Bu gibi durumlarda doğal dudak koruyucular kullanarak dudak kurumasını önleyebilirsiniz.
  • Tüm çabalarınıza rağmen dudaklarınız sürekli kuruyor ve çatlıyorsa doktora görünmekte fayda var. Dudak kuruması bazı durumlarda hastalık habercisi olabilmektedir.
  Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Dudak Çatlağı Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı şeker

Şeker ve balı birbiriyle karıştırıp dudaklarınıza sürün. 15 dakika bekledikten sonra dudaklarınızı suyla temizleyin. Dudak çatlamasına karşı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Kuruyan Dudak Tedavisi

 • 1 çay kaşığı bal
 • Vazelin

Dudaklarınıza yeteri miktarda bal sürüp 2 dakika bekleyin. Ardından vazelini balın üstüne dudaklarınıza sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra dudaklarınızı ılık su yardımıyla yıkayın. 3 günde 1 kez düzenli olarak uyguladığınızda dudak kuruması problemini giderecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu