Makyaj ve Güzellik

Doğal Makyaj için 10 Başarılı Yöntem

Doğal makyaj her kadının hayalidir. Olduğundan farklı gözükmeyerek doğallığınız ile güzelleşin.

Kadınların kendilerini görüntü olarak daha çekici, daha güzel ve daha pek çok sıfatta hissetmelerini sağlayan ana faktörlerden biri makyajdır. Özellikle doğal şekilde yapılan makyajlar hem kadınları dış görünüm olarak alışılmış görüntüsünün dışına çıkarmamakta hem de ufak tefek pürüzleri ortadan kaldırmaktadır. Zaten iş hayatındaki kadınların büyük çoğunluğunun her gün makyaj yapma olasılığı göz önüne alındığında, abartılı makyajlar yerine doğal makyajlarla da dikkat çekici bir görünüme kavuşmaları istekleri gayet normal bir durumdur.

Doğal makyajı yapma hususunda mutlaka dikkat edilmesi gereken 10 ayrı husus ise şu şekilde özetlenebilmektedir;

  • Cilt bakımına ve temizliğine dikkat edilmelidir : Yapılacak makyajdan önce mutlaka ama mutlaka yüz iyice yıkanmalı, gerekli kremler sürülmeli ve eğer gerekli olan bir durum var ise peeling yapılmalıdır. Yapılan bu işlemler makyajın suratınızdaki gözenekleri kapatma ihtimalini düşürmekte, yağdan ve kirden daha az etkilenmesine de vesile olmaktadır.
  • Ten rengi çok iyi belirlenmelidir : Makyaj yapımında ana unsur, cilde uygulanacak malzemelerin cildin tonuna uygun olmasıdır. Bu nedenden ötürü de yapacağınız kozmetik alışverişlerinizde, alışveriş yaptığınız mağazadaki görevli kişilerden yardım almanız ve cildinizle birebir uyuşan tonları bulmanız gerekmektedir.
  • Makyaj malzemeleri denenmeden alınmamalıdır : Yapacağınız bu alışverişlerde beğendiğiniz ürünlerin tester’larını deneyerek nasıl gözüktüğünüze bir göz atmanız önerilir. Bu denemeler de yüz bölgesi ile boyun bölgesinin birleştiği alanlarda yapılmalıdır (ruj, rimel vb. dışında).
  • Dudaklara peeling yapılmalıdır : Doğal bir görünümden yana olan makyajlar uygulanacağı için ve dudakların dolgusunu kalemle belirgin bir şekilde doldurmak da bu makyaj tipinde mümkün olmayacağı için, dudakların kendi doğal dolgunluğunu meydana çıkarmak adına dudaklara özel peelingler uygulanmalıdır.
  • Kapatıcı kullanmak unutulmamalıdır : Zaten yapacağımız makyajda çok hafif malzemeler kullanacağımız için, eğer varsa bir takım kusurları kapatmak adına kapatıcı kullanmak da oldukça geçerli bir durumdur. Bu sebepten ötürü kozmetik alışverişlerinde fondöten kadar kapatıcının da önemi olduğu unutulmamalıdır. Satın alınacak kapatıcı çeşitlerinin kendi ten renginizden bir ton açık olmasına da özen gösterilmelidir.
  • Pudra kullanımında hafif yapılılar tercih edilmelidir : Fondöten kadar pudra kullanmayı tercih eden kadınların da sayısının oldukça fazla olduğu hesaba katılırsa, pudra konusunda da dikkat edilmesi gereken noktalar atlanmamalıdır. Aynı şekilde pudranın da ten renginize uyum sağlaması gerekirken aynı zamanda ciltte pul pul izler bırakmayan daha hafif yapılı pudralar tercih edilmelidir.
  • Allık rengine dikkat edilmelidir : Hafif makyaj yapılırken allıklarda altın rengi, parlak canlı allıklar kullanmak yerine son derece sade ve soft renkler olan toz pembe veya açık şeftali tonları tercih edilmelidir. Ayrıca çok fazla sürmeden belli belirsiz allık fırçasıyla elmacık kemiklerinin yanından şerit geçmek yeterli olacaktır.
  • Highlighter kullanımına dikkat edilmelidir : Doğal görünüm yakalamak isteyen hanımların belki de en çok dikkat etmesi gereken husus highlighter kullanımıdır. Çünkü bu ürünü bir tık fazla sürdüğünüzde suratınızın belli noktaları bariz şekilde parlayacak ve yapılan uygulama oldukça belli olacaktır. Bunun için kaşlarınızın altına, elmacık kemiklerinize ve dudaklarınızın üzerine süreceğiniz highlighter’ı mümkün olduğunca az sürmeye özen göstermeniz önerilir.
  • Rimelin fırçasına dikkat edilmelidir : Göz yapısı farklı olduğu gibi kirpik yapısı da farklı olduğundan, herkes kendi kirpik yapısına uygun olan ürünleri almalıdır. Yani gür kirpikleri olan kadınlar sadece kirpiklerini kaldırıcı ve belli edici ürünleri tercih etmeliyken, az miktarda ve kısa kirpikleri olan kadınlar bir çok özelliği barındıran daha donanımlı rimelleri tercih etmelidirler.
  • Ruj kullanımında hafiflik tercih edilmelidir : İddialı ve baskın renkler yerine çok hafif tonlarda rujlar kullanmak, hatta direkt olarak parlatıcı sürüp makyajı tamamlamak doğal görünümlü bir makyajı tamamlayıcı unsurlardandır.
  Allık Nasıl Sürülürse Doğal Durur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu