Cilt Bakımı

Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Yaşanılan pigmentasyon sorunlarından birisi olan dirsek kararması, fiziksel ve metobolik nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu sorun sağlık açısından size bir zararı yoktur. Fakat, kişiler de kozmatik olarak kötü bir görünüm sağlar. Çok yaygın olarak görülmeyen bu sorun bazı kişiler de meydana gelmekte olup, bu durumun giderilmesi için çareler aranmaktadır. Hatta bazı kişiler bu sorunu yok etmek amacı ile birçok krem ve jel satın alarak denemektedir. Fakat maalesef ki bu sorun uygulanan krem ve jellerin çoğunun yanıt vermemesi ile hüsran ile sonuçlanmaktadır. Biz sizler için dirsek kararması sorununu araştırarak doğal çözümleri neler ve etkileri nasıl araştırdık. İlk olarak dirsek kararması neden olur inceleyerek daha sonra doğal çözümlerini vererek giderilmesinde yardımcı olacağız.

Dirsek Kararması Neden Olur?

Dirsek kararması, isminden de anlaşılması üzere dirsek kısımlarında görülmektedir. Dirsek kısımları ise insanların yağ bezelerinin bulunması ve kuru olan bölgelerden birisi olup, ölü hücrelerin birikmesinin en fazla olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Metabolik olarak kuru bir cilde sahip olan kişiler, ten renklerinin koyu yani buğday ve esmer renkte olan kişiler, dirsekleri sürekli olarak sert zeminlere temas eden kişiler de dirsek kararması sorunu sıklıkla görülebilir. Bunun için bu kişilerin dirsek kararması durumuna neden olmaması için kişilerin dirsek kısımlarında biriken ölü hücreleri temizlemesi için zaman zaman peeling yapması gerekmektedir. Aynı zaman da nem dengesi için de peeling önemli bir faktör olurken, dirseklerinizi de sert zeminlere koymamanız da fayda vardır.

  Detoks Nedir

Dirsek Kararmasına Doğal Yöntemler

  • Limon Kürü

İçeriğinde salisilik asit bulunmasından kaynaklı pigment etkisine sahip olan limon, dirsek kararması için ideal bir seçenek olacaktır. Limon kürünü uygulamak için yarım taze limonu keserek, dirsek kısımlarınızı ovunuz. Daha sonra 15 dakika boyunca bekleterek, ılık su ile yıkamalı ve daha sonra nemlendirici sürünüz.

  • Patates Kürü

Patates de en büyük cilt faktörlerinden olup, patates kürü için öncelikle 1 adet patatesi haşlamalı ve içerisine birkaç damla limon, 1,5 yemek kaşığı bal katmalısınız. Daha sonra bu malzemeleri bir kase içerisinde krem kıvamına getirmeli ve dirseklerinize sürmelisiniz. Bir ince bez ile sararak 15 dakika kadar bekletmeli ve ılık su ile yıkayarak, nemlendirici sürmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu