Cilt Bakımı

Detoks Nedir

Detoks, vücudun zararlı madde olan toksinlerden arınması anlamına gelir. Yoğun bir şekilde süre gelen hayat içerisinde, vücut yorulur ve zaman zaman dinlenip temizlenmeye ihtiyaç duyar. Kimyasal maddeler içerek yiyecek ve içecekler ile hava kirliliği gibi sebepler vücudu toksinlerle baş başa bırakır. Bunun önüne geçebilmek için, gayet basit bir şekilde uygulanan ve yüksek etkileri olan bazı yöntemlerle detoks yapmak, vücut için çok faydalıdır.

Detoks’a Başlarken Bilinmesi Gerekenler

Detoks nedir sorusunun cevabını aldıktan sonra, başlamaya adım atarken öncelikle diyaframı kullanarak doğru nefes alışverişi yapmak öğrenilmelidir. Bunun yanı sıra yaşam tarzını sağlıklı bir şekilde düzenlemeye beslenme programını değiştirme ile başlanmalıdır. Vücuda alınan besinlerin niteliği ve içeriğine dikkat edilmelidir. Hatta içilen suyun ph dengesini korur derecede olması bile önemlidir.

Toksin Alınmaması ve Toksinlerin Atılması

İyi bir diyetle beslenmeyi kontrol altına alıp, istenilen düzeye getirdikten sonraki aşama, vücuttaki toksinlerin atılmasına yönelik olaraktır. Zira beslenme, vücuda daha fazla toksin içerikli madde almamak için yeniden düzenlenir. Vücutta var olan toksinlerin atılması için ise bol bol terlemeye, yani egzersiz yapmaya ihtiyaç vardır. Toksinleri atmaya yardımcı olabilecek bir diğer yol ise, sık sık idrara çıkmaktır. Bunu kolaylaştırmak için de bol bol sıvı, özellikle de ph değeri dengelenmiş su tüketilmesi tavsiye edilir.

Diğer Öneriler

Yemek yaparken kızartma yapmamaya, özellikle haşlamaya özen gösterilmelidir. Yağlı ürünler tüketilmemelidir. Temizlik ve kozmetik ürünlerinde de kimyasallardan uzak durmaya çalışılmalı, bitkisel özlü ürünler kullanılmalıdır. Hatta mümkünse kozmetik ürün kullanmaya bir süre de olsa ara vererek cildin hava almasına olanak tanınmalıdır. Detoks diyetlerinde genelde meyveler ile bitki çaylarına geniş çapta yer verilir. Özellikle yeşil çay, vücuttan toksinleri atması ile bilinerek detoks diyetinde olmazsa olmazdır. Bu tarz şeylere önem göstererek vücudun zararlı etkenlerden arınması mümkündür.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır

Yağ yakan detoks tarifi
Göbek, basen ve bacak bölgelerinizdeki yağlardan şikayetçiyseniz eğer şimdi hazırlayacağınız detoks suyu sayesinde kurtulmanız mümkün olacak. Her güne ayrı yeni malzemelerle hazırlanacak taze su sağlık dostu. İstediğiniz kiloya inene kadar devam etmeniz önerilir.

Malzemeler
1 litre ılık su
1 adet küçük boy salatalık
1 adet küçük boy limon
10 tane nane yaprağı

Hazırlanışı
Limon ve salatalığı iyice yıkadıktan sonra kabuğundan ayırıyoruz.
Sürahi veya şişenin içine su, limon, salatalık ve naneyi içine bırakıyoruz.
Kapağını kapattıktan sonra 5 saat kadar bekletiyoruz.

Detoks malzemelerini hazırlayarak şişemizin içinde tutarak bitkisel olarak sağlığımıza ulaşırız. Toksinlerden kurtulur, kısa sürede ideal kilomuza ulaşmamız mümkün hale gelir.

  Gözaltındaki Morluklar İçin Maske Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu