Cilt Bakımı

Ciltte Döküntü ve Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Ciltte oluşan döküntüler genellikle strese dayalı meydana gelse de yüksek ateş, gıda alerjisi gibi rahatsızlıklar da cilt rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Ciltte döküntü ve kaşıntı sorunları vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Bu rahatsızlıklar bazen rahatsızlıklar nedeni ile olsa da bazı zamanlarda da böcek ısırması, alerji ve zehirli olan bitkiler ile temas edilmesinden sonra da gerçekleşebilir. Aynı zaman da vücudunuzun alerjisi olduğu sabunlar, deterjanlar hatta yumuşatıcılar da bu sorunla karşılaşmanızı sağlayabilir. Aynı zaman da virüs, bakteri ve mantar gibi sorunlarda kaşıntı ve döküntüye neden olan başlıca faktörlerdir. Vücutta olan döküntü ve kaşıntılar her ne sebepten meydana gelirse gelsin sizleri rahatsız eder. Özellikle vücudunuzun görünen yerlerinde oluşmuş ise görünüm olarak da rahatsızlık vermektedir. Bunun için tedavisi kesinlikle yapılması gerekmektedir.

Döküntü ve Kaşıntı Sorunlarına Tedavi

Vücutta olan döküntü ve kaşıntılara tedavi için öncelikle neden kaynaklandığının bilinmesi gerekmektedir. Bu sorunlar için genellikle uzmanlar inceleyerek neden oluştuğunu bilirler. Eğer ki alerjik bir durum veya böcek ısırığından kaynaklanan bir nedenden kaynaklanıyorsa kendiliğinden 2-3 güne kadar geçer. Fakat geçmiyorsa mutlaka uzmana danışmanızda yarar vardır. Bu sorunun tedavisi için uzmanlar genellikle kremler vermektedir. Bu kremlerin düzenli kullanımından sonra sorun ortadan kalkmaktadır. İlaç dışında bu sorunla mücadele etmenin doğal yolları da bulunmaktadır.

Döküntü ve Kaşıntı Sorunlarına Bitkisel Tedaviler

  • Zeytinyağı

Zeytinyağı içerisinde E vitamini barındırmasından kaynaklı olarak cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Aynı zaman da cildin nemlenmesinde de büyük faktör olarak kullanılmaktadır. Bunun için ciltte oluşan döküntü ve kaşıntılar için zeytinyağı kullanımı önerilmektedir. Kullanımı için ise az miktarda zeytinyağını bal ile karıştırarak günde bir kez kaşıntı ve döküntü olan yere sürebilirsiniz.

  Dirsek Kararması Nasıl Geçer?
  • Karbonat

Karbonat tam anlamı ile muhteşem bir doğal yöntem olup, vücutta oluşan döküntüler ile mücadele etmektedir. Karbonat aynı zaman da döküntü ve kaşıntıdan meydana gelen iltihap ve enfeksiyonu gidermektedir. Kullanımı için ise az miktarda karbonatın üzerine Hindistan cevizi yağı ekleyerek macun kıvamına getirmelisiniz. Daha sonra ise sorunlu olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 2 veya 3 kez yapabilirsiniz. Sorunlu olan bölgede en fazla 5 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Uzun süreli bekletmeniz durumunda bölge tahriş olabilir dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu