Cilt Bakımı

Cilt Tahrişleri Nasıl Giderilir?

Yanlış yapılan cilt bakımları, sürtünme, güneş yanıkları, kullanılmış olan kötü bakım malzemeleri gibi sebeplerden, yüzünüzde ve cildin geri kalanında tahriş görünebilir. Oldukça acı verici olabilen bu tahriş durumu, dikkat edilmemesi halinde, kalıcı izlere sebep olabilir. Öncelikle, cilt, tahriş edici sebepten uzak tutulmalı ve daha sonra tahriş olmuş cilt rahatlatılarak, çabuk iyileşmesi sağlanmalıdır.

Tahriş Olmuş Yüze Ne İyi Gelir?

Peeling ve epilasyon gibi işlemlerden sonra, ciltte hassasiyet ve tahriş görülebilir. Tahriş olmuş yüze, mümkünse hiç bir şey sürmemek, en doğru hareket olacaktır. Her türlü cilt ilacında da, bu durumdan bahisle, yara ve tahriş olmuş deriye sürülmemesi gerektiği belirtilmektedir. Fakat tahriş olmuş cilt, yanma ve acıma hissi yaratacağından, serinletmek ve aynı zamanda da besleyerek çabuk düzelmesini sağlamak, çok basit bir şekilde yapılabilir. Doğal olarak elde edilmiş olduğundan emin olduğunuz bir şişe maden suyunu, bir parça pamuk ile cildinize tampon yapma yöntemi ile uygulayabilirsiniz. Çalışıyorsanız, gün içinde bile bu yöntemle, acınızı hafifletebilirsiniz. Bu süreçte, cildi temiz tutmak, iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Tahriş Olan Cilde Zeytinyağı Sürülür Mü?

Cildin, dirsekler, bilekler gibi bölgelerinde, genellikle ölü deri birikmesi çok olduğundan, yıkama sırasında bastırarak temizlemek gerekir. Sonrasında, kurumaya bağlı olarak da, bu bölgelerde tahriş görülebilir. Zeytinyağı sürülerek, kuruma ve tahriş hali daha çabuk geçirilebilir.

  Gözaltındaki Morluklar İçin Maske Tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu