Cilt Bakımı

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Özellikle kadınların rahatsızlık duydukları cilt lekelerinin oluşmasında birçok faktör etkili olabilir. Yaz aylarında güneşe maruz kalmak, hormon değişimleri, kullanılan kimi ilaçlar, kozmetik ürünleri, travmalar, bazı deri hastalıkları gibi etkenler ciltte lekelenmelere neden olabilir. Cilt renginin koyulaşması ile kendini gösteren bu sorun yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde kendini gösterebilir ve bazen de önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Cilt Lekelerinin Nedeni Kanser Olabilir mi?

Cilt lekelerinin oluşma nedenleri genellikle önemli bir nedene dayanmaz. Çiller, güneş lekeleri, hamilelik döneminde oluşan lekeler, sivilce izleri ya da ciltte oluşan travmalar ciltte renginin değişmesine neden olan etkenler arasında kabul edilir. Bazen ise bu lekeler cilt kanseri belirtisi de olabilir.

Cilt lekelerinin şekli bir uyarı niteliğindedir. Lekenin rengi değişik tonlardaysa ve asimetrikse, lekenin kenarları düzensizse dikkat etmek gerekir. Leke üzerinde kanama, kaşıntı ya da kabuklanma da söz konusuysa mutlaka dikkate alınmalı ve bir cilt uzmanına başvurulmalıdır. Deri kanseri olmaya yatkın kişiler kızıllar ve sarışınlar, renkli gözlüler, ailesinde deri kanseri görülmüş olanlar, vücudunda elliden fazla beni olanlar veya çocukluklarında güneşe fazla maruz kalıp güneş yanığı geçmişi olanlar olarak kabul edilir. Her cilt lekesi deri kanseri şüphesi oluşturmadığı gibi bu durum genellikle cilt lekelerinin küçük bir kısmını kapsamaktadır.

Cilt Lekelerinin Tedavisi

Ciltte leke oluşmasını önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle özellikle yaz aylarında güneşe çıkmadan önce iyi bir koruyucu krem kullanmak leke oluşmasını önleyecektir. Güneş ışınlarını dik geldiği 11 ile 15 saatleri arasında güneşe maruz kalmaktan kaçınmak gerekir. Güneşe çıkmadan önce parfüm kullanmak lekelenmeye neden olabilir.

Oluşan cilt lekelerinin tedavisinde kullanılabilecek farklı yöntemler vardır. Kişilerin evlerinde de rahatlıkla uygulayabilecekleri leke açıcı serumlar ve kremler etkili olacaktır. Bu tür uygulamalar deride tahrişe neden olabileceği için bir dermatolog kontrolünde yapılması gerekir.

Özellikle güneş nedeniyle oluşan lekelerin tedavisinde kimyasal peeling önerilir. Bu yolla deride hasar görmüş olan tabaka yenilenir. Bu işlem tüm cilt tipleri için uygundur ve ciltte herhangi bir hassasiyete neden olmaz.

  Cilt Bakımı İçin Lavanta Kürü Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu