Cilt Bakımı

Cilt Güzelliği İçin Yapılması Gerekenler

Güzel bir cilt herkesin hayalidir. Cildinize dikkat ederek güzel bir cilde sizde sahip olabilirsiniz. Güzel cilde sahip olmak kadınların doğasında var.

Cilt güzelliği sıkı, temiz, gözeneksiz ve lekesiz bir cilde sahip kişilerin cilt özellikleridir.

1- Cilt Güzelliği İçin Beslenme

Güzel bir cilde sahip olmak için doğru beslenme ilk kuraldır. Vücuda aldığınız gıdaların vitamin açısından cilde yararlı olması ve cildin sıkılığını koruması gerekmektedir. Suyu bol miktarda tüketmek ciltteki gözeneklerin kapanmasını kolaylaştırır. Hem de böbreklerin sağlıklı çalışması bakımından faydalıdır.

Her yenilen şeyin cilde sürülmesinde sakınca yoktur. Buna bağlı olarak yediğiniz meyve ve sebzelerin kabuklarını yüzünüzde gezdirebilirsiniz. Göreceksiniz ki cildiniz daha sıkı ve diri hale gelmeye başlamış.

2- Cilt Güzelliği İçin Makyaj ve Temizliği

Cilt güzelliği için yaptığınız makyajı yüzünüzde çok bekletmeden yıkayın. Kullanılan malzemeler içinde paraben ve silikon barındırmayan malzemelerden seçilmelidir. Cildinizi mümkün olduğu kadar fondötene boğmayın. Bunun yerine kapatıcı özelliği yüksek ince ve toz pudralar kullanın. Cildinizde makyaj yokmuş gibi gözükecek ve doğal cildinizle iltifatlar alacaksınız.

3- Doğal Cilt Bakım Yöntemlerini Deneyin

Kozmetik ürünleri cildi mucizevi bir şekilde iyileştirmez. Doğal malzemelerle bakım kürü uygulamak cilde daha uzun süreli bir tazelik sağlar. Kozmetik ürünlerinin içinde yer alan kimyasal maddeler anlık etki ile size cildinizi daha güzel gösterebilir. Doğal ve bitkisel maddelerin içeriğini bildiğiniz için çok daha rahat cilt temizliği ve cilt bakımı yapabilirsiniz.

4- Cilt Güzelliği İçin Spor Yapın

Devamlı spor yapmak cilt hücrelerinin oksijen almasını sağlamakta cilt güzelliği için etkilidir. Her gün yapılan kısa yürüyüşler cilt gözeneklerinden oksijen almanızı kolaylaştırır. Cildi vücudun bir organı olarak düşünürsek oksijen en temel ihtiyacıdır diyebiliriz. Devamlı oksijen almak, sıvı tüketmek, zararlı alışkanlıklardan uzak durmak ve beslenmeye özen göstermek cilt güzelliği için etkili yöntemleri oluşturur.

Cilt Güzelliği için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gülümseme

Cilt güzelliğinde mimik hareketleri ve deri altında ki kasların canlılığı cildin daha güzel ve berrak görünmesini sağlar.

Allık Kullanma

Pudra yerine cildinize allık kullanarak daha güzel görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kimyasal Kremlerin Kullanılmaması

Kısa vadede güzel görüntü veren kimyasal kremler genellikle orta ve uzun sürede cildinizi tahriş edecek ve cilt hücrelerini tembelleştirerek canlılığını yok edecektir.

Kuruyemiş Tüketimi

Ceviz, fındık ve badem içeriğindeki E vitamini ile cilt için oldukça faydalıdır. Her gün bir avuç tüketebilirsiniz.

Dudak Nemlendiricileri

Dudaklarınızın kuru kalması dudak etrafındaki cildinde berraklığını ve nemini alacağı için mutlaka dudaklarınızı nemli tutacak doğal şeylere başvurunuz.

Elektrikli Yüz Masajı Aleti

Elektrikli yüz masaj aleti ile cildinize ve yüzünüze masaj yaparak mevcut kan dolaşımını hızlandırıp daha canlı ve temiz bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.

Makyaj Sıklığı

Makyaj anlık güzellik getiren ancak zararlı kimyasallarıiçerdiği için cilde zarar veren bir durumdur. Makyaj ciltteki gözenekleri kapatarak cildin nefes almasını zorlaştırmakta ve toksinleri derilerde biriktirmektedir.

Islak Mendil Kullanımı

Islak mendil cildinizdeki mikropları her an temizleyerek cildinize nem verecek bir ürün olup sıkça kullanılmalıdır.

Duş Sıklığı

Bol bol duş almalı, duş sorası hafif soğuk su ile vücudunuzu durulamalısınız.

Bitki Çayları Terapisi

Bitki çayları cilt için gerekli vitamin ve mineralleri içerisinde barındırdığı için günlük olarak tüketilmelidir.

Cilt maskeleri

Her türlü bitki, bitki yağları, meyve posaları, ot posaları, kil ve bitki suları ile yapacağınız cilt maskeleri cildiniz için oldukça iyi gelecek ve daha güzel bir cilde sahip olacaksınız.

Su Tüketimi

Cildin ihtiyacı olan gerekli sıvılar cildi daha güzel göstermektedir bu yüzden bol su ve sıvı tüketmelisiniz.

Egzersizler

Kısa ve düzenli egzersizler ile daha canlı, diri ve güzel görünümlü cilde sahip olabilirsiniz.

Zararlı Işınlardan Korunma

Güneş ışınları, radyasyon ve zararlı ultra viyola ışınlardan cildinizi korumalısınız.

Uyku Düzeni

Bir bireyin günlük ihtiyaç duyduğu uykuyu uymalı ve uyku düzenine azami dikkat etmelisiniz.

Beslenme

Düzenli olarak meyve, sebze, beyaz et, yumurta ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

Ekranlı Araçlardan Uzak Durma

Bilgisayara, telefon, monitör veya renkli canlı ekranlardan mümkünse eviyede uzakta ve kısa durulmalıdır. Yaydıkları ısı ve enerji ciltteki gözenekleri kapatacak olan toksin ve bakterilerin üretimini hızlandırarak daha solgun bir cilt oluşmasına yol açacaktır.

  Komedon Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu