Cilt Bakımı

Cilt Bakımı İçin Lavanta Kürü Nasıl Yapılır?

Lavanta, çok güzel kokan bir bitki olmasının yanında, karaciğer enzimlerini de düzenleyen, dolayısıyla cildi güzelleştiren etkisi ile de bilinmektedir. Lavanta, cilt güzelleştirme amacıyla, kür şeklinde kullanılmaya başlandığına, kürün kullanım süresi 20 günü geçmemelidir. Cildin yaşı, etkinin daha çabuk görülmesi ile ilintili bir durumdur. Genç yaştaki ciltlerde, 3. kullanımdan sonra faydaları görülebilirken, orta yaş üstü ciltlerde; 5. veya 6. yaştan itibaren görülmeye başlanabilir.

Lavanta Kürü Tarifi

Bahçenizde yetiştirdiğiniz bir lavanta bitkisi varsa, taze olarak kullanabilirsiniz. Yoksa pek çok çiçekçi, taze lavanta temin edebilmektedir. Bir dal lavantanın, özellikle çiçekli kısımları, kaynar su ile diğer bitki çaylarında olduğu gibi demlenir.  15 dakikadan daha uzun sürmemesi gereken demlenmenin sonunda, içilebilir hale gelen lavanta küründen, günde en az bir su bardağı kadar içmek gereklidir. Her gün yeniden demlenmeli ve demlenen lavanta çayı, bekletilmeden içilmelidir.

Lavanta Kürünün Faydaları

Cilt sağlığı ile doğrudan ilgili olan karaciğer enzimleri, lavanta çayı ile dengelenebilir. Lavanta çayı içilirken, içeriğindeki faydalı maddeler, direkt olarak cilde ulaşır ve tazelik, canlılık, pürüzsüzlük sağlar. Lavanta çayı, kür süresince gözle görülür şekilde cilt tonunda açılma sağlar. Ciltteki lekelerin, içerden giderilmesini sağlayan, bir başka kür yoktur. Cilt renginde genel bir düzelme ve denge sağladığından, fondöten kullanımını bitirebilir. Aynı zamanda, içten gelen bir etki ile cildin nem dengesi de sağlanmış olur.

  Aspir Yağı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu