Yüz Bakımı

Beyaz Kil Maskesi Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar?

Her kadın cilt bakımına özen gösterir ve kimyasallardan ziyade doğal ürünlerle bakım yapmayı yeğlerler. Killer arasında en yumuşağı beyaz kildir bu nedenle özellikle hassas ciltlerde kullanıma çok uygundur.

Beyaz Kil Maskesinin Faydaları?

Beyaz kil yumuşak olduğu için cildi temizlerken zarar vermeden arındırır. Bu uygulama ciltteki kan dolaşımını da harekete geçirir. Gözeneklerin temizlenmesinde çok etkilidir. Özellikle kuru cilde sahip kadınlar bu maskeyi tercih etmelidir zira bu maske ciltteki yağı çekmez ve kuru ciltler için ideal bir uygulamadır. Doğal mineral arttırıcı özelliği cildin yaşlanmasını yavaşlatılır. Cildin rahatlamasını sağlar ve iyi bir yumuşatıcıdır. Cildi parlatması sayesinde daha canlı bir görünüm sağlar. Pürüz giderici özelliği vardır ve cildin toksinlerden arınması konusunda etkilidir.

Kil Maskesi Tarifleri

Beyaz kil maskesinin hazırlanması oldukça kolaydır. İki yemek kaşığı kadar beyaz kil bir kaba alınır. Aynı miktarda içme suyu kilin üzerine ilave edilir. Bu karışım yumuşak bir fırça ile cilde uygulanır. Bu maske ciltte 15-20 dakika kadar bekletilir. Süre dolduktan sonra ılık suyla ıslatılmış bir bez yardımıyla temizlenir. Maske ciltten arındırıldıktan sonra tonik ve nemlendirici ile cildin nemlenmesini sağlamak gerekir.

Bir çay kaşığı kil kaba konur ve üzerine bir çay kaşığı kabartma tozu ve bir yemek kaşığı yoğurt ilave edilir. Karışım cilde uygulandıktan sonra tamamen kuruması beklenir ve ardından ılık su ile yıkanır. Eğer uygulama esnasında ciltte yanma hissedilirse fazla beklemeden yıkanmalıdır.

Üç yemek kaşığı kil ve iki damla kayısı yağı eklenerek iyice karıştırılır. Karışıma üç damla zeytinyağı ilave edilir. Krem kıvamına gelene kadar ılık su eklenir. Karışım yüze uygulandıktan sonra on dakika kadar bekletilir ve ardından cilt iyice temizlenir. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamak yeterlidir.

Uygulamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Maske uygulanmaya başlamadan önce cilt iyice temizlenmelidir. Maske hazırlanırken metal ve plastik değmemesine özen gösterilmelidir ve cam kap tercih edilmelidir. Kil maskesinin cilde herhangi bir zarar vermemesi için cildin bu maskeye uygun olup olmadığı bir cilt doktoruna sorulmalıdır. Beyaz kil maskesi sivilceli ciltlere de iyi gelmektedir fakat etkisinin görülebilmesi için kuruyemişlerden ve asitli içecekler tüketilmelidir. Kil ciltten temizlenirken sabun kullanmaktan kaçınılmalı sadece ılık su kullanılmalıdır.

  Kaş Kaldırma Teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu