El Ayak Bakımı

Ayak Şişmesi Neden Olur? Ne İyi Gelir

Günün yorgunluğu ile beraber gelen ayak şişmesi oldukça rahatsız edici olabiliyor. Ayak şişmesinin nedenlerine dikkat ederek gün sonunu rahatlıkla getirebilirsiniz.

Gün boyunca vücudumuzun tüm yükünü taşımakla yükümlü olan ayaklarımızın şişkinlik yaşaması sıklıkla görülen bir durumdur. Bazen sabahları şişkin bulduğumuz, bazen de geceleri şişkinliklerine şahit olduğumuz ayaklarımızın bu tip şişkinlikleri yorgunluk vs. gibi durumlara verilip çok fazla önemsenmese de aslında mutlaka şişkinliğin arkasındaki nedenler araştırılmalıdır. Çünkü ayaklardaki şişkinlikler günlük yorgunlukların dışında ödem yaptığında böbrek hastalıklarına, kan dolaşımı bozukluklarına vb. durumlarına da işaret olabilmektedir.

Ayak şişmesi neden olur?

  • Çok uzun süreçlerde ayakta durulması ayakların şişmesine neden olur.
  • Aşırı kilolu olmak, ayaklara ekstradan basınç yarattığı için şişkinlik yaratmaktadır.
  • Kullanılan diyabet hapları, depresyon hapları veya doğum kontrol hapları ayakları şişirebilmektedir.
  • Bir takım yaralanmalar sonrası ayaklara alınan darbeler neticesinde şişkinlik yaşanması mümkündür.
  • Çok fazla tuz kullanmak veya çok fazla alkol tüketmek ayaklarda şişkinliğe sebep olmaktadır.

Ayak şişmesi evde nasıl geçer?

Limonla yapılan kür : Şiş ayağa yetecek kadar su, süt, yağ, toz şeklindeki tarçın ve limon suyu bir araya getirilerek hamur şeklini alana kadar birlikte yoğurulur. Ortaya çıkartılan bu hamur da ayaklara sarılarak şişliğin gözle görülür bir şekilde indiği fark edilinceye kadar ayakta bekletilir.

Maydanoz uygulaması : Eldeki maydanozlar titizlikle temizlendikten sonra kaynatılarak çay haline getirilmelidir. Gün içerisinde en fazla 3 bardak maydanoz çayı içildiği takdirde şişliği indirici özellikleri bulunmaktadır.

Elma sirkesi uygulaması : Elma sirkesini direkt olarak şişliğin üzerine sürerek bekletmek şişliklerin kolaylıkla inmesini sağlamaktadır.

Nane uygulaması : Bir tutam nane, ayaklara suyu dökülmek üzere kaynatılarak bekletilir. Önce ayaklar dayanılabilecek sıcaklığa kadar sıcak yapılan suda güzelce yıkanarak sonrasında soğumuş nane suyuyla son bir durulanarak arındırılmalıdır.

Ayak şişmesine tuzlu su uygulaması nasıl yapılır?

Ayak şişliği durumu söz konusu olunca, halk arasında en çok bilinen  yöntemlerden bir tanesi de ayaklara tuzlu su uygulaması yapmaktır. Bunun için yarım kova miktarındaki suyun içerisine bir fincan su döküldükten sonra ayaklar bu suyun içerisinde 15 dakika bekletilmelidir. Ayakların şişliğine tuzda bulunan sülfat iyi geldiğinden her gece uykuya dalmadan önceki süreçte bu uygulamanın yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

  Ayak Kararması Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu