El Ayak Bakımı

Ayak Kokusu Giderici Uygulamalar

Ayak kokusu sorununuz olmaktan çıksın. Nedenleri bilirseniz eğer ayak kokularını önleyebilirsiniz.

Bireylerin korkulu rüyalarından birisi olan ayak kokusu, özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda stres yaratıcı ve kişi hakkında olumsuz düşüncelerin oluşmasına neden olabilecek bir durumdur. Gün boyu ayakkabının içerisinde kalan ayaklarımız terlediği için, terden dolayı ayakların kokması da kaçınılmaz olmaktadır. Aslında bu kokunun ortaya çıkmasındaki ana sebep, ayak parmaklarımızın ara bölgesinde bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler ayaklarımız terlemeye başladıktan sonra kokunun ortaya çıkmasına sebep olmaktadırlar.

Ayak Kokusunun Nedenleri

  • Aşırı terleme denilen “hiperhidrozis” hastalığı
  • Hormonal değişimler geçirmek
  • Stresli bir dönemde olmak
  • Yanlış ayakkabı seçimi yapmak
  • Yanlış çorap seçimi yapmak
  • Ayakta çoğalan bakteriler
  • Kullanılan ilaçlar

Ayak Kokusu Nasıl Geçer

Çorap seçiminize özen gösterin : Naylon malzemeden üretilmiş çoraplar ayakları çok daha fazla terleterek daha çok kokunun ortaya çıkmasına neden olmaktadırlar. Bu nedenle pamuklu malzemeden üretilmiş çoraplardan kullanmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca her gün çorap değiştirerek hareket etmeniz, kokunun bir nebze olsun azalmasını sağlamaktadır

Ayaklarınızı her gün yıkayın : Ayağın hijyenine özen göstermek, ayak kokusunu engellemek adına en büyük adımlardan bir tanesidir. Bunu gerçekleştirebilmek için hem sabahları hem de özellikle akşamları ayakları antibakteriyel sabunla yıkamak oldukça önemlidir. Bu edineceğiniz alışkanlık aynı zamanda ayak mantarı sorunundan da uzaklaşmanıza yardımcı olmaktadır.,

Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin : Hem ayakkabının kalitesini ve formunu koruması adına, hem de ayaklarınızın daha sağlıklı bir şekilde korunabilmesi adına uzmanların ortak görüşü her gün aynı ayakkabının giyilmemesidir. Bireylerin en az 2 çift ayakkabısı olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, hem ayakkabıların içine ayak kokusunu sinmesinin önüne geçilebilmesi hem de ayakların sürekli aynı kalıp içerisinde kalmaması adına en doğru hareketin bu olduğunu dile getirmektedirler.

Ayak bakımınızı ihmal etmeyin : Her gün ayaklarınızı yıkadıktan sonra, hem ayağınızın altını hem parmaklarınızı hem de parmak aralarınızı kontrol etmeyi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Eğer ki ayaklarınızda normalin dışında kabarmalar, dökülmeler, farklı renkte kabarcıklar görüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir dermatoloğa başvurmanız gerekmektedir.

Koku önleyici pudralardan kullanın : Ayakların kendisi için de ayakkabıların içerisinde kullanılması için de koku önleyici pudralar ve spreyler de sıklıkla tercih edilmektedir. Akşam dışarıdan eve geldiğinizde öncelikle ayakkabılarınızı havadar bir alanda 1-2 saat bekleterek, sonrasında ayakkabının içerisine bu pudra ve spreylerden sıkmanız yeterli olacaktır.

  El Estetiği Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu