El Ayak Bakımı

Ayak Kararması Nasıl Geçer?

Ayak bakımının düzenli yapılmadığı takdirde ufak tefek kararmalar görülür. Ayak kararması doğal yöntemler ile tedavi edilebilir.

Kışın nemlendirici sürülmeyen ayaklar yazın gelmesi ile kararmaya başlar. Çoğu kişide görülen ayak kararmaları çoğunlukla nemsizlikten olsa da bazen kullanılan ayakkabıdan bazen de çevresel faktörlerden dolayı olabilir.

Kadınlar için oldukça önemli olan ayak bakımı yaz aylarının gelmesi ile daha çok özen ister. Vereceğimiz tarifler ile kararan ayaklarınızı kolaylıkla beyazlatabilirsiniz.

Ayak Kararması Nasıl Geçer?

Ayak Kararmasına Limonlu Çözüm

Limon suyu ile ayaklarda oluşan kararmalara son verebilirsiniz. Limonu ikiye ayırın ve yarım limon ile ayaklarınıza 2 – 3 dakika süresince masaj yapın. Ardından 3 – 4 dakika ayaklarınızı bu halde bekletip yıkayın ve nemlendiricinizi uygulayın

Limon ölü cilt hücrelerini alır, mevcut olan siyahlaşmaların önlenmesini sağlar ve kararan tenin açılmasını sağlar.

Ayak Kararmasına Doğal Çözüm

  • Zerdeçal sarısı (1 tatlı kaşığı)
  • Mısır unu (1 tatlı kaşığı)
  • Yoğurt (1 yemek kaşığı)
  • Limon suyu (1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırın ve kararan ayaklarınıza karışımı koyun ve 10 – 15 dakika arasında bekletin. Ardından sıcak su ile yıkayıp nemlendirici sürün.

Ayak Kararmalarına Masajla Son Verin

Nemsiz kalan ayaklarınız karardığında susam tohumu yağı ile 2 günde 1 ayaklarınıza masaj yapın. Susam tohumu yağını benmari usulü ısıtıp da ayaklarınıza ılık halde iken masaj yaptığınızda ölü deriyi atarak cildinizi temizler ve siyahlaşmaların giderilmesini sağlar.

Güneş Sonrası Ayak Kararmaları İçin Hindistan Cevizli Çözüm

Hindistan cevizi suyu ile güneşten kararan ayaklarınıza her gün masaj yaptığınızda 10 günün sonunda kararmalar gidecektir. Her gün duş aldıktan sonra ayaklarınıza Hindistan cevizi suyu ile masaj yapın.

  Diz ve Dirsek Kararmasına Çözüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu