El Ayak Bakımı

Ayak Bakımı Nasıl Olur

Ayak bakımını ellerinizi yıkadığınız gibi her gün düzenli yapmanız gerekir. Banyo veya duş aldıktan sonra ayaklarınızın ıslak kalmamasına ve parmak aralarının iyice kurutulmasına dikkat etmeniz gerekir. Islaklık derideki doğal yağları uzaklaştırır ve çatlaklar oluşmasına neden olur. Ayrıca nemli ortamda mantar enfeksiyonları da gelişebilir.

Ayak derinize ayağınızı kuruladıktan sonra nemlendirici bir krem sürerek yumuşak kalması sağlanabilir. Ayaklarınız çok terliyorsa ayak pudrası (sporcu pudrası) kullanılabilir. Ayrıca ayağa tam oturan ayakkabılar giymeye dikkat edilmelidir böylece ayaklar basınçtan ve nasır oluşumundan korunmuş olacaktır.

Ayak tırnaklarınızı düz şekilde kesmeye dikkat edilmelidir. Ayak tırnaklarını banyodan sonra yumuşakken kesmek daha kolay olacaktır ve tırnaklar kesilirken derin kesilmesinden kaçınmak gerekir. Derin kesilmesi tırnak batıkları ve enfeksiyonlarına neden olabilir. Enfeksiyondan korumak adına kuaförde pedikür yaptırırken de mümkünse kendi aletlerinizi kullanmanız sizi enfeksiyon bulaşmasına karşı koruyacaktır.

Ayaklarınıza her türlü özeni göstermenize rağmen yaralar oluşuyor ise; ayak bakımı nasıl olmalıdır. Öncelikle yaraların oluşumunu engellemek gerekir bunu da yukarıda bahsettiğimiz ayak bakımını yaparak sağlayabilirsiniz ancak buna rağmen oluşabilecek yaraları sıralayacak olursak; pişikler ve yaralanmalar, bası yaraları (sıkı ayakkabıya bağlı olarak), batık tırnak, su toplanması(bül oluşması), deride çatlaklar.

Yara Oluştuğunda Ne Yapılmalı?

Yaraların gelişmesine sebep olan nedenler araştırılmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Ayak problemlerinin yaklaşık yarısı ayağa uygun ve rahat ayakkabılar giyilerek önlenebilir. Ayakkabılarınızın genişliği ayak genişliği kadar olmalı ve günün son saatlerine doğru ayaklarınız şiştiğinden gün içinde ayakkabı değiştirmeniz buna çözüm olacaktır. Spor ayakkabılar alırken de günlük ayakkabılardan biraz daha geniş tercih edilmelidir böylece kuvvetli egzersizler sırasında ayakkabıların dar olmasına bağlı tırnaklara baskı sonucu oluşabilecek olumsuzlar engellenmiş olacaktır.

Ayağınızda fark ettiğiniz küçük yaralar için öncelikle su ile yıkayarak ve iyice kurutarak ayak enfeksiyon yönünden gözlemlenmelidir. Eğer deride ısınma, kızarık bölge, ağrı, şişlik ve iltihabi akıntı varsa enfeksiyonun tedavisi için doktora başvurulmalıdır. Ayak gözlemlendikten sonra temiz gazlı bez ile kapatılmalıdır. Akıntı mevcutsa gazlı bez akıntı ile kirlenmişse sık sık değiştirilmeli ve cildi zedeleyebileceğinden flaster kullanmaktan kaçınılmalıdır. Yaraların iyileşmesinin gecikmesi durumunda diyabet hastalığı riski yönünden değerlendirilmek üzere derhal bir doktora başvurulmalıdır.

  Ayak Kokusu Giderici Uygulamalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu