Yüz Bakımı

Avokado Maskesi Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar?

Cildin derinlemesine nemlenmesini sağladığı ve her cilt tipine uygun olduğu için çok sık kullanıla avokado maskesi insanların evde yapabilecekleri pratik bir uygulamadır. Düzenli kullanıldığında cilt kuruluğuna bağlı kırışıklıkların önüne geçtiği biliniyor. Özellikle yaz aylarında güneşe bağlı olarak cildin yıpranması sık görülen bir durumdur. Avokado maskesi güneşe bağlı cilt yıpranmalarına karşı da kullanılabilir.

Kuru Ciltler İçin Avokado Maskesinin Hazırlanışı

Eğer cilt kuruluğundan şikayet ediliyorsa avokado maskesi uygun bir çözüm olabilir. Haftada bir kez uygulanması yeterli olan avokado maskesinin hazırlanışı da oldukça pratiktir. Maskenin aynı zamanda peeling etkisi de vardır ve böylece cilt hücrelerinin temizlenmesini de sağlar.

Avokado maskesini hazırlamak için bir avokado ikiye bölünür ve çekirdekleri çıkarılır. Etli kısımlar bir kaşık yardımıyla çıkarılır fakat uygulamada kabuklar da kullanılacağı için kabukların atılmaması gerekir. Başlangıç aşamasında avokado kabuklarının iç kısmı yüzün her yerine sürülür. Bu uygulama sayesinde cildin yağdan ve kirden arınması sağlanır. Avokado kabukları sürüldükten sonra üç ila beş dakika arasında beklemek gerekir. Süre geçtikten sonra kaşık yardımıyla çıkarılan avokadonun etli kısımları iyice ezilerek cilde sürülmeye uygun hale getirilir. Hazırlanan malzeme boyun dahil olmak üzere yüzün her yerine eşit miktarda sürülür. On dakika beklendikten sonra cilt ılık suyla yıkanarak temizlenir. Yaz aylarında güneşin etkisiyle ciltte görülen kuruma artıyorsa haftada iki kez maske uygulanabilir fakat diğer zamanlarda haftada bir kez uygulamak yeterli olacaktır.

  Ev Yapımı Yüz Temizleme Maskesi

Normal Ciltler İçin Avokado Maskesinin Hazırlanışı

Normal ciltlerin de nemlendirilmesi gerekir ve avokado maskesi haftada bir kez uygulanabilir. Bu kez avokadoya bir çay kaşığı yoğurt ve bir poşet yeşil çay da eklenir. Kabuğundan ayrılan avokado ve yeşil çay bir miktar sıcak suyla iyice ezilir ve daha sonra yoğurt karışıma ilave edilir. Hepsinin bir arada iyice karıştırılması gerektiği için bir karıştırıcıdan yardım almak iyi olabilir. Karışım göz çevresi hariç tüm yüze sürülür ve 15 dakika bu durumda bekledikten sonra ılık suyla temizlenir. Avokado, havuç, zeytinyağı karıştırılarak da normal ciltlere uygun maske hazırlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu