Sağlık

Adet Söktürücü Doğal Bitki Çayları

Adet düzensizliği kadınlarda çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak yaşanmakta olan sorunlardan olup, bu durumun yaşanmasında başlıca nedenler ise yetersiz beslenme, polikistk sendromu, stres, aşırı egzersiz, tiroid, obezite gibi rahatsızlıklardır. Bu gibi durumlar adet düzensizliğine neden olduğu için tedavisinin yapılması durumunda adet düzene yavaş şekilde girer. Bu gibi sorunları yaşayan bayanlar genellikle kendi yöntemleri ile adetlerini düzene sokmaya çalışırken, çeşitli doğal bitkiler kullanarak adet sökücü olarak kullanarak adetlerinin gelmesini sağlamaktadır. Çünkü adet gecikmesi ve düzensiz adet olan kişilerde adet olmamalarından kaynaklı olarak şişkinlik, stres gibi durumlar görülmekte olup, bunların giderilmesi için de adet olunması gerekmektedir. Kirli kanın vücuttan atılması için her kadının zamanında adet olması şarttır. Peki, adet sökücü özelliğe sahip olan doğal ve bitkisel türler neler inceleyelim.

Adet Sökücü Doğal Bitkiler Nelerdir?

  • Maydanoz

Maydanoz içerisinde apiol ve myristicinden yağlar içermesinden kaynaklı olarak güçlü bir adet sökücü olarak bilinmektedir. Maydanoz adet sökücü olarak kullanılması için su şeklinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu durumda maydanoz suyu kaynatılarak tüketilmelidir. Fakat gebelik gibi durumlardan şüphe eden kişiler kesinlikle tüketmemelidir. Çünkü direk olarak rahmi etkilediği için düşük gibi durumlara neden olabilir. Maydanoz suyu için 5 su bardağı suyu bir tencereye alın ve kaynatın. Daha sonra kaynamış olan suya bir demet maydanozu ekleyin ve yarım saat bekleterek süzün.

  • Soğan

Doğal olarak adet sökücü olarak bilinmekte olan diğer bir bitki de soğan olup, adet düzensizliği olan kişiler tarafından soğan kürü olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Soğan kürü yapmak için ise bir tencereye klorsuz yani hazır sudan iki bardak olacak şekilde tencereye koyulur ve kaynatılmaya bırakılır. Kaynayan suyun içerisine ise 1 adet soğanı 4’e bölerek dış kabukları çıkarılır ve kaynayan suyun içerisine atılır. Soğanlar ile birlikte kaynayan su 10 dakika süre ile kaynatılmaya devam edilir. Daha sonra ise süzülerek ılımaya bırakılır. Bu su sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez ılık ve taze olacak şekilde tüketilmelidir. Bu uygulama 15 gün boyunca düzenli olarak uygulanmalıdır. Atlanması veya unutulması gibi durumlarda net sonuç vermeyebilir. Bu kürü hamile veya hamilelikten şüphe eden bayanların uygulaması önerilmemektedir. Düşük tehlikesine neden olabilir.

  Sıfır Beden Olmanın Zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu